VEXABIT SYSTEM SOLUTIONS CORP. (Corporation# 6022871) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 25, 2002.
| Corporation ID | 6022871 |
| Business Number | 858261241 |
| Corporation Name | VEXABIT SYSTEM SOLUTIONS CORP. |
| Registered Office Address |
20 Gamble Avenue Suite 1114 Toronto ON M4K 2G9 |
| Incorporation Date | 2002-09-25 |
| Dissolution Date | 2005-12-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OCTAVIAN DICU | 20 GAMBLE AVE. APT.1114, TORONTO ON M4K 2G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-25 | current | 20 Gamble Avenue Suite 1114, Toronto, ON M4K 2G9 |
| Name | 2002-09-25 | current | VEXABIT SYSTEM SOLUTIONS CORP. |
| Status | 2005-12-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-07-06 | 2005-12-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-25 | 2005-07-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-12-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tenzin's Cake Corner Inc. | 603-20 Gamble Ave, Toronto, ON M4K 2G9 | 2019-07-08 |
| 11420437 Canada Inc. | Unit 513, 20 Gamble Ave, Toronto, ON M4K 2G9 | 2019-05-21 |
| 10139068 Canada Limited | 1104-20 Gamble Ave, Toronto, ON M4K 2G9 | 2017-03-10 |
| 9738436 Canada Inc. | 201 - 20 Gamble Avnue, Toronto, ON M4K 2G9 | 2016-05-03 |
| 8953660 Canada Inc. | 902-20 Gamble Ave, Toronto, ON M4K 2G9 | 2014-07-15 |
| 7803397 Canada Inc. | 20 Gamble Ave Unit 712, Toronto, ON M4K 2G9 | 2011-03-14 |
| 7535007 Canada Inc. | 801 - 20 Gamble Ave., East York, ON M4K 2G9 | 2010-04-24 |
| Purgatory Creative Services Inc. | 20 Gamble Avenue, Apt. 1206, Toronto, ON M4K 2G9 | 2007-04-09 |
| 6580602 Canada Inc. | 805 - 20 Gamble Ave, Toronto, ON M4K 2G9 | 2006-06-06 |
| Hbpro How To Be Professional Inc. | 310 - 20 Gamble Ave, East York, Ontario, ON M4K 2G9 | 2004-06-28 |
| Find all corporations in postal code M4K 2G9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| OCTAVIAN DICU | 20 GAMBLE AVE. APT.1114, TORONTO ON M4K 2G9, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4K 2G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solutions De SystГЁmes C3 Inc. | 1963 Cognac Street, St-laurent, QC H4R 3C7 | 2000-10-16 |
| Morrell Management System Solutions Inc. | 1-2354 Millstream Road, Victoria, BC V9B 6L2 | 2012-11-05 |
| Got System Solutions Inc. | 89 Coalbrook Crt, Woodbridge, ON L4L 9B6 | 2005-02-03 |
| Optima System Solutions Inc. | 76 Stephen Dr., Etobicoke, ON M8Y 3N2 | 2005-08-09 |
| Faulken System Solutions Inc. | 590 Siderd 30, Ripley, ON N0G 2R0 | 2012-11-16 |
| Dqa System Solutions Inc. | 23746 - 55a Avenue, Langley, BC V2Z 2P1 | 2009-07-07 |
| Sis. System Improvement Solutions Inc. | 84 Crooked Stick Rd, Vaughan, ON L4K 1P5 | 2017-08-09 |
| Ssp-system Solutions Plus, Inc. | 171 Yonge Street, Toronto, ON M5C 1X9 | 1982-06-18 |
| Theravation System Design Solutions Inc. | 7 Kimini Dr, Stittsville, ON K2S 1S6 | 2007-03-05 |
| Electromagnetix System Solutions Srm Inc. | 476 Boul De Fountainebleau, Blainville, QC J7B 1T4 | 2003-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on VEXABIT SYSTEM SOLUTIONS CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.