STINSON EQUIPMENT LIMITED (Corporation# 602281) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 27, 1960.
| Corporation ID | 602281 |
| Business Number | 105026389 |
| Corporation Name | STINSON EQUIPMENT LIMITED |
| Registered Office Address |
130 Creditstone Rd. Concord ON L4K 1P2 |
| Incorporation Date | 1960-10-27 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL QUIGLEY | 591 WINTERBURG WALK, WATERLOO ON N2V 2M8, Canada |
| JAMES DELAMERE | 61 VERNON STREET, TORONTO ON M6P 1S9, Canada |
| MICHAEL JACK | 142 SHELDRAKE BLVD., TORONTO ON M4P 2B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-01-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-01-24 | 1980-01-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1960-10-27 | 1980-01-24 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2006-07-20 | current | 130 Creditstone Rd., Concord, ON L4K 1P2 |
| Address | 1960-10-27 | 2006-07-20 | 130 Credit Stone Road, Box 63, Concord, ON L4K 1B2 |
| Name | 1960-10-27 | current | STINSON EQUIPMENT LIMITED |
| Status | 2011-03-09 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2011-03-01 | 2011-03-09 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2003-06-04 | 2011-03-01 | Active / Actif |
| Status | 2003-05-30 | 2003-06-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-06-14 | 2003-05-30 | Active / Actif |
| Status | 1994-05-01 | 1994-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-09 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 2009-06-16 | Amendment / Modification | |
| 2003-07-23 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 1980-01-25 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1960-10-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2008-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2008-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL QUIGLEY | 591 WINTERBURG WALK, WATERLOO ON N2V 2M8, Canada |
| JAMES DELAMERE | 61 VERNON STREET, TORONTO ON M6P 1S9, Canada |
| MICHAEL JACK | 142 SHELDRAKE BLVD., TORONTO ON M4P 2B5, Canada |
| City | CONCORD |
| Post Code | L4K 1P2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acier Stinson LimitÉe | 34 Quarry Point, Rr 1 Box 4, Hudson, QC J0P 1H0 | 1988-03-11 |
| 35 Stinson Properties Inc. | 184 Front Street East, Suite 201, Toronto, ON M5A 4N3 | 2011-05-18 |
| Gestion 275 Stinson Inc. | 1902-6900 Boul. Gouin E, MontrГ©al, QC H1G 6L9 | 2007-07-18 |
| 380 Stinson Properties Inc. | 2555 Avenue Dollard, Suite 210, Lasalle, QC H8N 3A9 | 2012-06-13 |
| Stinson Fortier Ltd. | 800 Place Victoria, Bureau 720 C.p. 214, Montreal, QC H4Z 1E4 | 1946-06-27 |
| Moe Equipment Limited | 65 Grafton Street, Charlottetown, PE C1A 8B9 | |
| Equipment Forestier Osa Limitee | 1155 Dorchester Boulevard West, Suite 3301, Montreal, QC H3B 3T1 | 1977-05-12 |
| Valrich Equipment Limited | 2305 Wyecroft Road, Oakville, ON L6L 6R2 | |
| Dan Stinson Sales Limited | 21 Glen Dhu Drive, Whitby, ON L1R 1J5 | 1990-07-13 |
| S.e.c. Electronics Canada Limited | 45 Stinson Blvd, St-laurent, QC H4N 2E1 | 1974-03-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on STINSON EQUIPMENT LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.