6022634 CANADA INC. (Corporation# 6022634) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 25, 2002.
| Corporation ID | 6022634 |
| Business Number | 861211449 |
| Corporation Name | 6022634 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1719 Bank St Ste 204 Ottawa ON K1V 7Z4 |
| Incorporation Date | 2002-09-25 |
| Dissolution Date | 2006-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES MAKRIS | 1675 GRASMERE CR, OTTAWA ON K1V 7V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-07-14 | current | 1719 Bank St, Ste 204, Ottawa, ON K1V 7Z4 |
| Address | 2002-09-25 | 2006-07-14 | 2076 Delmar Drive, Ottawa, ON K1V 7V1 |
| Name | 2006-07-10 | current | 6022634 CANADA INC. |
| Name | 2002-09-25 | 2006-07-10 | 6022634 CANADA INC. |
| Status | 2011-05-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-02-10 | 2011-05-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-07-10 | 2010-02-10 | Active / Actif |
| Status | 2006-03-06 | 2006-07-10 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-10-04 | 2006-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-25 | 2005-10-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-05-03 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2006-07-10 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6475116 Canada Inc. | 1719 Bank St, Ste #204, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2005-11-08 |
| 10199087 Canada Corp. | 1719 Bank St, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2017-04-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Shia Council | 205-1757 Bank Street, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2020-10-11 |
| Saffron Kabab Restaurant Inc. | 1729 Bank Street Unit 105, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2019-09-06 |
| Neda Women Association | 5b - 1729 Bank Street, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2018-09-06 |
| Iraqi Outreach Center | 1757 Bank Street, Suite 201-q, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2017-09-22 |
| Quranic Clinic Inc. | 1757 Bank Street, Suite # 201 - B, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2017-01-18 |
| 7194480 Canada Inc. | 1719 Bank Street, Suite # 204, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2009-06-22 |
| 6981453 Canada Ltd. | 1719 Bank Street Suite # 204, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2008-05-23 |
| 6499082 Canada Incorporated | 204-1719 Bank Street, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2005-12-29 |
| 6420206 Canada Inc. | 203-1757 Bank Street, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2005-07-19 |
| Dar El-eiman Canada Travel for Hajj and Umrah Inc. | 1757 Bank Street, Suite 203, Ottawa, ON K1V 7Z4 | 2002-07-02 |
| Find all corporations in postal code K1V 7Z4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES MAKRIS | 1675 GRASMERE CR, OTTAWA ON K1V 7V1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 7Z4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6022634 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.