Chimera Properties Inc. (Corporation# 6022511) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 24, 2002.
| Corporation ID | 6022511 |
| Business Number | 860430487 |
| Corporation Name | Chimera Properties Inc. |
| Registered Office Address |
15 Canard Way Suite B Brampton ON L6R 2V4 |
| Incorporation Date | 2002-09-24 |
| Dissolution Date | 2008-05-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WINSTON BOURNE | 84 MELIA LANE, MAPLE ON L6A 3K7, Canada |
| CONRAD SMITH | 86 MELIA LANE, MAPLE ON L6A 3K7, Canada |
| CRAIGE CAMPBELL | 97 WEATHER VANE LANE, BRAMPTON ON L6X 4S4, Canada |
| OWEN CLARKE | 68 GLENVALE BLVD., BRAMPTON ON L6S 1J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-10-26 | current | 15 Canard Way, Suite B, Brampton, ON L6R 2V4 |
| Address | 2002-09-24 | 2005-10-26 | 97 Weather Vane Lane, Brampton, ON L6X 4S4 |
| Name | 2002-09-24 | current | Chimera Properties Inc. |
| Status | 2008-05-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-12-18 | 2008-05-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-24 | 2007-12-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-05-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2005-09-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-07-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tomorrow's Professionals Ltd. | 4 Canard Way, Brampton, ON L6R 2V4 | 2020-02-12 |
| 11828932 Canada Inc. | 26 Quintessa Trail, Brampton, ON L6R 2V4 | 2020-01-07 |
| Toronto Canard Gold Corporation | 13 Canard Way, Brampton, ON L6R 2V4 | 2019-01-30 |
| 11206443 Canada Inc. | 5 Canard Way, Brampton, ON L6R 2V4 | 2019-01-19 |
| 11197746 Canada Inc. | 9 Quintessa Trail, Brampton, ON L6R 2V4 | 2019-01-15 |
| 10724661 Canada Inc. | 14 Canard Way, Brampton, ON L6R 2V4 | 2018-04-10 |
| 6961690 Canada Inc. | 2 Quintessa Trail, Brampton, ON L6R 2V4 | 2008-04-21 |
| Sarlech Services Inc. | 10 Canardway, Brampton, ON L6R 2V4 | 2006-02-04 |
| 6264425 Canada Inc. | 6 Quintessa Trail, Brampton, ON L6R 2V4 | 2004-07-26 |
| 6248268 Canada Inc. | 11 Canard Way, Brampton, ON L6R 2V4 | 2004-06-14 |
| Find all corporations in postal code L6R 2V4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WINSTON BOURNE | 84 MELIA LANE, MAPLE ON L6A 3K7, Canada |
| CONRAD SMITH | 86 MELIA LANE, MAPLE ON L6A 3K7, Canada |
| CRAIGE CAMPBELL | 97 WEATHER VANE LANE, BRAMPTON ON L6X 4S4, Canada |
| OWEN CLARKE | 68 GLENVALE BLVD., BRAMPTON ON L6S 1J2, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6R 2V4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chimera Protection Ltd . | 7 King Street East, #2010, Toronto, ON M5C 3C5 | 1999-11-01 |
| Chimera X Ltd. | 14 Illingworth Court, Aurora, ON L4G 3T8 | 2020-09-14 |
| Chimera Coaching Inc. | 264 Elmwood Crescent, Milton, ON L9T 1C5 | 2016-07-23 |
| Chimera Holdings Ltd. | 87 Pineglen Crescent, Ottawa, ON K2G 0G9 | 2017-06-25 |
| Chimera Firearms Training Inc. | 400 Centre St S, Whitby, ON L1N 4W2 | 2017-02-21 |
| Chimera Cav Corp. | 1838 Shadybrook Drive, Pickering, ON L1V 3A5 | 2016-08-22 |
| Chimera Media Inc. | 210-3551 Boulevard St-charles, Kirkland, QC H9H 3C4 | 2011-09-12 |
| Chimera Corp. | 2226 Front Road, Lasalle, ON N9J 2C2 | 2020-09-22 |
| Chimera Digital Incorporated | 20 Grandview Avenue, Toronto, ON M4K 1J2 | 2020-05-21 |
| Chimera Capital Corporation | Unit 1511, 160 Erskine Ave, Toronto, ON M4P 1Z3 | 2017-10-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Chimera Properties Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.