6022448 CANADA INC. (Corporation# 6022448) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 24, 2002.
| Corporation ID | 6022448 |
| Business Number | 861216042 |
| Corporation Name | 6022448 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
221 Naugler Road Bridgewater NS B4V 3J5 |
| Incorporation Date | 2002-09-24 |
| Dissolution Date | 2006-11-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUELINE DUBÉ | 221 NAUGLER ROAD, BRIDGEWATER NS B4V 3J5, Canada |
| ROBERT NOBLE | 221 NAUGLER ROAD, BRIDGEWATER NS B4V 3J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-12-09 | current | 221 Naugler Road, Bridgewater, NS B4V 3J5 |
| Address | 2005-12-08 | 2005-12-09 | 5748 Champlain Blvd, Verdun, NS H4H 1A3 |
| Address | 2002-09-24 | 2005-12-08 | 5748 Champlain Blvd, Verdun, QC H4H 1A3 |
| Name | 2002-09-24 | current | 6022448 CANADA INC. |
| Status | 2006-11-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2002-09-24 | 2006-11-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-11-27 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-12-08 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2002-09-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 221 Naugler Road |
| City | Bridgewater |
| Province | NS |
| Postal Code | B4V 3J5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rooted School Food Project | 69 Wentzell Drive, Bridgewater, NS B4V 0A2 | 2018-12-12 |
| Canyon Call Communications Limited | 33 Colonial Drive, Conquerall Bank, NS B4V 0K5 | 2015-11-13 |
| On Point Builders Inc. | 211 Somerset Rd, Italy Cross, NS B4V 0M1 | 2018-10-04 |
| 9482768 Canada Inc. | 123 Italy Cross Rd., Italy Cross, NS B4V 0M6 | 2015-10-21 |
| Cape Island Cruisers Limited | 5048 Highway 332, East Lahave, NS B4V 0V6 | 2020-12-09 |
| Intercontinental Sculpture Inc. | 520 Indian Path Road, East Lahave, NS B4V 0V9 | 2014-05-07 |
| Jt It Solution Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-07-07 |
| Jintai Jobs Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-11-11 |
| Cumings' Fire and Safety Equipment Limited | 668 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B4 | 1979-06-06 |
| Gow's Frig-air Ltd. | 641 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B5 | 1978-12-19 |
| Find all corporations in postal code B4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUELINE DUBÉ | 221 NAUGLER ROAD, BRIDGEWATER NS B4V 3J5, Canada |
| ROBERT NOBLE | 221 NAUGLER ROAD, BRIDGEWATER NS B4V 3J5, Canada |
| City | Bridgewater |
| Post Code | B4V 3J5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6022448 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.