Sun Life Financial Distributors (Canada) Inc. (Corporation# 6022316) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 24, 2002.
| Corporation ID | 6022316 |
| Business Number | 861215689 |
| Corporation Name |
Sun Life Financial Distributors (Canada) Inc. Distribution FinanciГЁre Sun Life (Canada) inc. |
| Registered Office Address |
227 King Street South Waterloo ON N2J 4C5 |
| Incorporation Date | 2002-09-24 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIGITTE PARENT | 20 BURKEBROOK PL., STE 119, TORONTO ON M4G 0A1, Canada |
| AFSAR SHAH | 617 HARPER PLACE, WATERLOO ON N2K 3N9, Canada |
| PAUL FRYER | 398 RUNNING BROOK PLACE, WATERLOO ON N2K 3S5, Canada |
| SCOTT WOODMAN | 26 THORNDALE TERRACE, Bedford NS B4A 0B7, Canada |
| NATALIE M. BRADY | 65 ELLIS CR. SOUTH, WATERLOO ON N2J 2B5, Canada |
| ROCCO TAGLIONI | 872 DARWIN DRIVE, PICKERING ON L1X 2P8, Canada |
| VICKEN KAZAZIAN | 11260 INGLIS DRIVE, RR #1, CAMPBELVILLE ON L0P 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-24 | current | 227 King Street South, Waterloo, ON N2J 4C5 |
| Name | 2007-06-25 | current | Sun Life Financial Distributors (Canada) Inc. |
| Name | 2007-06-25 | current | Distribution FinanciГЁre Sun Life (Canada) inc. |
| Name | 2002-09-24 | 2007-06-25 | SERVICES FINANCIERS CLARICA INC. |
| Name | 2002-09-24 | 2007-06-25 | CLARICA FINANCIAL SERVICES INC. |
| Status | 2012-12-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2002-09-24 | 2012-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-06-25 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2002-09-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun Life Financial Distributors (canada) Inc. | 227 King Street South, Waterloo, ON N2J 4C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun Life Financial Ltc Solutions Inc. | 227 King Street South, Waterloo, ON N2J 4C5 | 2005-06-02 |
| Sun Life Financial Distributors (canada) Inc. | 227 King Street South, Waterloo, ON N2J 4C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun Life Financial Investment Services (canada) Inc. | 227 King St S, Waterloo, ON N2J 4C5 | |
| Clarica Trustco Inc. | 227 King St South, Waterloo, ON N2J 4C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11453530 Canada Corporation | 387 Tealby Crescent, Waterloo, ON N2J 0A1 | 2019-06-07 |
| Boston Terrier Rescue Canada | 50 Weber St., N, Box 55008, Waterloo, ON N2J 0A5 | 2009-04-24 |
| Egocorp Inc. | 42 Bridgeport Road East, Unit 3, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2019-06-01 |
| Compendium Nancial Inc. | Unit 2 - 42 Bridgeport Road East, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2017-08-21 |
| 9382917 Canada Inc. | Unit 2 - 42 Bridgeport Rd E, C/o - Compendium Nancial, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2015-07-27 |
| Shoptrav Ltd. | Unit 2, 42 Bridgeport Rd East, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2016-11-07 |
| Ohzone E-commerce Corporation | 404-328 Regina St North, Waterloo, ON N2J 0B5 | 2013-10-24 |
| 10959936 Canada Inc. | 206-188 King Stsouth, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2018-08-23 |
| 9996192 Canada Inc. | 511-188 King Street South, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2016-11-23 |
| Interiors By Amanda Duggan Inc. | 188 King Street South, Suite 511, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2014-04-16 |
| Find all corporations in postal code N2J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIGITTE PARENT | 20 BURKEBROOK PL., STE 119, TORONTO ON M4G 0A1, Canada |
| AFSAR SHAH | 617 HARPER PLACE, WATERLOO ON N2K 3N9, Canada |
| PAUL FRYER | 398 RUNNING BROOK PLACE, WATERLOO ON N2K 3S5, Canada |
| SCOTT WOODMAN | 26 THORNDALE TERRACE, Bedford NS B4A 0B7, Canada |
| NATALIE M. BRADY | 65 ELLIS CR. SOUTH, WATERLOO ON N2J 2B5, Canada |
| ROCCO TAGLIONI | 872 DARWIN DRIVE, PICKERING ON L1X 2P8, Canada |
| VICKEN KAZAZIAN | 11260 INGLIS DRIVE, RR #1, CAMPBELVILLE ON L0P 1B0, Canada |
| City | WATERLOO |
| Post Code | N2J 4C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun Life Financial Realty Advisors Inc. | 150 King Street West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 1J9 | 2000-04-17 |
| Sun Life Financial Investment Services (canada) Inc. | 227 King St S, Waterloo, ON N2J 4C5 | |
| Sun Life Financial Advisory Services Inc. | 150 King St W, 14th Floor, Toronto, ON M5H 1J9 | 1987-03-23 |
| Sun Life Financial Ltc Solutions Inc. | 227 King Street South, Waterloo, ON N2J 4C5 | 2005-06-02 |
| Sun Life Financial Advisory Inc. | 1155 Metcalfe, Montreal, QC H3B 2V9 | 2002-12-03 |
| Sun Life Financial Holdings Inc. | 150 King St. West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 1J9 | |
| Sun Life Financial Quantitative Management Inc. | 150 King Street West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 1J9 | 2001-02-12 |
| Les Produits Menagers Hi-life Inc. | Place Du Canada, Suite 1400, Montreal, QC H3B 2P8 | 1987-12-10 |
| London Life Financial Corporation | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | |
| Societe De Gestion Technique Sun Life Du Canada Limitee | 1155 Metcalfe St., Montreal, QC H3B 2V9 | 1976-04-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sun Life Financial Distributors (Canada) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.