6022014 CANADA INC. (Corporation# 6022014) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 2002.
| Corporation ID | 6022014 |
| Business Number | 861226447 |
| Corporation Name | 6022014 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
46 Redwillow Drive Toronto ON M3A 2L1 |
| Incorporation Date | 2002-09-23 |
| Dissolution Date | 2011-11-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDY MCKENNA | 46 REDWILLOW DR,, DON MILLS ON M3A 2L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-03-25 | current | 46 Redwillow Drive, Toronto, ON M3A 2L1 |
| Address | 2002-09-23 | 2010-03-25 | 604 - 606 1/2 Dundas Street, London, ON N6B 1X1 |
| Name | 2002-09-23 | current | 6022014 CANADA INC. |
| Status | 2011-11-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-14 | 2011-11-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-17 | 2011-06-14 | Active / Actif |
| Status | 2009-02-11 | 2009-03-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-07-11 | 2009-02-11 | Active / Actif |
| Status | 2005-06-17 | 2005-07-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-23 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-06-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDY MCKENNA | 46 REDWILLOW DR,, DON MILLS ON M3A 2L1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M3A 2L1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6022014 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.