HERE I GROW AGAIN INC. (Corporation# 6021972) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 2002.
| Corporation ID | 6021972 |
| Business Number | 861575488 |
| Corporation Name | HERE I GROW AGAIN INC. |
| Registered Office Address |
308 Glen Shields Ave. Concord ON L4K 1V1 |
| Incorporation Date | 2002-09-23 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JESSICA STEIN | 308 GLEN SHEILDS AVE., CONCORD ON L4K 1V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-23 | current | 308 Glen Shields Ave., Concord, ON L4K 1V1 |
| Name | 2002-11-19 | current | HERE I GROW AGAIN INC. |
| Name | 2002-09-23 | 2002-11-19 | 6021972 CANADA INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-23 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-11-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2002-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JESSICA STEIN | 308 GLEN SHEILDS AVE., CONCORD ON L4K 1V1, Canada |
| City | CONCORD |
| Post Code | L4K 1V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe Grow Canada, Ltee | 55-a Macdonald Avenue, Dartmouth, NS B3B 1T0 | 1981-09-11 |
| John Grow & Associes Inc. | 210 Vercheres, Greenfield Park, QC J4V 2B4 | 1985-04-10 |
| Grow One Inc. | 25 Carlton St., Toronto, ON M5B 1L4 | 2014-10-15 |
| Grow With It Ltd. | 4 Maplewood Ave, Hagersville, ON N0A 1H0 | 2020-01-28 |
| Grow for Good Inc. | 18 Ostend Ave, Toronto, ON M6S 1L4 | 2014-04-10 |
| Kvm Grow Inc. | 10 Lafferty Street, Toronto, ON M9C 5B6 | 2019-03-23 |
| The Grow Off Inc. | 60 Ottawa Street South, Kitchener, ON N2G 3S7 | 2019-02-08 |
| Csr Grow Incorporated | 230 Fandango Drive, Brampton, ON L6X 0M1 | 2016-12-05 |
| Grow Entertainment Inc. | 71 Hillside Drive, Toronto, ON M4K 2M5 | 2017-09-19 |
| Grow Vision Corp. | 302 Bamburgh Way, Nepean, ON K2J 5R2 | 2017-08-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on HERE I GROW AGAIN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.