VIDEO411 Inc. (Corporation# 6021832) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 2002.
| Corporation ID | 6021832 |
| Business Number | 861232841 |
| Corporation Name | VIDEO411 Inc. |
| Registered Office Address |
2006 Martin Grove Rd Unit #23 Etobicoke ON M9V 4A3 |
| Incorporation Date | 2002-09-23 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARLON PAUL | 200 SHEROOBEE, APT 1120, MISSISSAUGA ON M9V 4A3, Canada |
| GERARD J MARK | 3626 KINGS HIGHWAY, 2G, BROOKLYN NY 11234, United States |
| WENDELL EGGERTON CAPE | 2006 MARTIN GROVE RD, UNIT #23, ETOBICOKE ON M9V 4A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-23 | current | 2006 Martin Grove Rd, Unit #23, Etobicoke, ON M9V 4A3 |
| Name | 2002-09-23 | current | VIDEO411 Inc. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-23 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| T.a.r Heating Services Inc. | 2012 Martin Grove Road, Unit 46, Toronto, ON M9V 4A3 | 2017-10-03 |
| I Fix Reno Inc. | 37-2010, Martin Grove Rd, Toronto, ON M9V 4A3 | 2017-01-18 |
| Chamti Personal Care Ltd. | 9-2002 Martin Grove Road, Toronto, ON M9V 4A3 | 2015-05-29 |
| Keyknow Inc. | 44-2012 Martingrove Road, Etobicoke, ON M9V 4A3 | 2013-06-10 |
| Bluevisuals Inc. | 2012 Martingrove Road, Apt. 44, Toronto, ON M9V 4A3 | 2013-01-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Riyasat Punjabi Tadka & Bar Canada Inc. | Unit A-102, A-103, 6230 Finch Avenue West, Etobicoke, ON M9V 0A1 | 2020-11-30 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Mack F/x Traders Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| 6747566 Canada Limited | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-04-02 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| Free Sewing Training School | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2017-04-19 |
| 8135061 Canada Corporation | 1a-849 Albion, Toronto, ON M9V 1A3 | 2012-03-07 |
| Nigerian-canadian Police Foundation | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2017-12-13 |
| The Garden of Love and Deliverance Ministry | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-06-21 |
| Remane International Incorporated | 900 Albion Road, Unit B20, Etobicoke, ON M9V 1A5 | 2014-04-01 |
| Find all corporations in postal code M9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARLON PAUL | 200 SHEROOBEE, APT 1120, MISSISSAUGA ON M9V 4A3, Canada |
| GERARD J MARK | 3626 KINGS HIGHWAY, 2G, BROOKLYN NY 11234, United States |
| WENDELL EGGERTON CAPE | 2006 MARTIN GROVE RD, UNIT #23, ETOBICOKE ON M9V 4A3, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on VIDEO411 Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.