Mason Clark Group Incorporated (Corporation# 6021476) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 2002.
| Corporation ID | 6021476 |
| Business Number | 861234086 |
| Corporation Name | Mason Clark Group Incorporated |
| Registered Office Address |
141 Flamborough Way Kanata ON K2K 3B2 |
| Incorporation Date | 2002-09-20 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES STANIFORTH | 454 EDISON AVENUE, OTTAWA ON K2A 1T9, Canada |
| ROBERT HENRY TETREAULT | 191 FLAMBOROUGH WAY, KANATA ON K2K 3B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-28 | current | 141 Flamborough Way, Kanata, ON K2K 3B2 |
| Address | 2002-09-20 | 2010-12-28 | 400 Slater Street, Suite 1007, Ottawa, ON K1R 7S7 |
| Name | 2008-11-26 | current | Mason Clark Group Incorporated |
| Name | 2002-09-20 | 2008-11-26 | Mason Clark Group Incorporated |
| Status | 2008-11-26 | current | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2008-11-26 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-07-22 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Status | 2005-06-17 | 2005-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-20 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-11-26 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-11-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-11-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12145022 Canada Inc. | 14 Spalding Avenue, Ottawa, ON K2K 3B2 | 2020-06-20 |
| Corinne-rose Consulting Incorporated | 18 Whithorn Avenue, Ottawa, ON K2K 3B2 | 2018-11-05 |
| Eventopia Inc. | 140 Flamborough Way, Kanata, ON K2K 3B2 | 2013-02-12 |
| 7332793 Canada Limited | 16 Whithorn Avenue, Ottawa, ON K2K 3B2 | 2010-02-15 |
| 12194261 Canada Inc. | 14 Spalding Avenue, Ottawa, ON K2K 3B2 | 2020-07-13 |
| Sarv2020 Corporation | 14 Spalding Avenue, Ottawa, ON K2K 3B2 | 2020-09-11 |
| 12388979 Canada Inc. | 14 Spalding Avenue, Ottawa, ON K2K 3B2 | 2020-10-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES STANIFORTH | 454 EDISON AVENUE, OTTAWA ON K2A 1T9, Canada |
| ROBERT HENRY TETREAULT | 191 FLAMBOROUGH WAY, KANATA ON K2K 3B2, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 3B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brett J Mason Group of Companies Inc. | 3426 Cape Rd., Dorchester, NB E4K 2X3 | 2015-06-22 |
| Les Entreprises Robert Mason Ltee | 1010 St. Catherine St. West, Suite 1004, Montreal, QC | 1976-05-05 |
| Mason Cruz Technology Consulting Inc. | 2143 Waycross Crescent, Mississauga, ON L5K 1J2 | 2015-04-16 |
| Payer Comptant Et Emporter Clark Inc. | 6459 Clark Street, Montreal, QC H2S 3E5 | 1981-03-18 |
| 7312270 Canada Incorporated | 32 Mason Drive, Ingersoll, ON N5C 4A5 | 2010-01-14 |
| 11040120 Canada Incorporated | 7014 Mason St, Greely, ON K4P 1C4 | 2018-10-12 |
| Mason&kenzie Incorporated | 16235 136 Street, Edmonton, AB T6V 0C3 | 2020-07-20 |
| Agence De Services Lee & Mason Du Canada Ltee | 1981 Mcgill College Avenue, Suite 1100, Montreal, QC H3A 3C1 | 1985-02-27 |
| 11414895 Canada Incorporated | 1- 7032 Mason Street, Ottawa, ON K4P 1C2 | 2019-05-16 |
| Construction V.k. Mason LtÉe | 8135 Fourth Line North, Milton, ON L9T 5C8 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mason Clark Group Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.