LeFeaver Talent Management Ltd. (Corporation# 6021468) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 2002.
| Corporation ID | 6021468 |
| Business Number | 856531884 |
| Corporation Name | LeFeaver Talent Management Ltd. |
| Registered Office Address |
8 Corinth Gardens Unit # 15 Toronto ON M4P 2N5 |
| Incorporation Date | 2002-09-20 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NANCY CAROLINE LEFEAVER | 3439 STEWART ROAD, NEWTONVILLE ON L0A 1J0, Canada |
| Julien Sim | 3439 Stewart Roard, Newtonville ON L0A 1J0, Canada |
| JOHN SIM | 3439 STEWART ROAD, NEWTONVILLE ON L0A 1J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-12-20 | current | 8 Corinth Gardens, Unit # 15, Toronto, ON M4P 2N5 |
| Address | 2015-05-25 | 2016-12-20 | 3439 Stewart Road, Newtonville, ON L0A 1J0 |
| Address | 2008-08-19 | 2015-05-25 | 3439 Stewart Road, Crooked Creek, ON L0A 1J0 |
| Address | 2002-09-20 | 2008-08-19 | 2 College Street, Toronto, ON M5G 1K3 |
| Name | 2008-05-06 | current | LeFeaver Talent Management Ltd. |
| Name | 2002-09-20 | 2008-05-06 | LeFeaver Talent Management Ltd. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-06 | 2020-02-20 | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2008-05-06 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-20 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-05-06 | Revival / Reconstitution | |
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-09-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Elhayy Corporation | 2-8 Corinth Gardens, Toronto, ON M4P 2N5 | 2008-06-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Athena Vantage Capital Inc. | 1207-150 Roehampton Avenue, Toronto, ON M4P 0A2 | 2020-11-20 |
| 10691674 Canada Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite:1401, Toronto, ON M4P 0A2 | 2018-03-20 |
| Athena Futures Inc. | 1404-150 Roehampton Avenue, Toronto, ON M4P 0A2 | 2017-02-07 |
| Roger Billings Coaching Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite 610, Toronto, ON M4P 0A2 | 2015-10-27 |
| Royal Breeze Incorporated | 150 Roehampton Ave, Suite 1204, Toronto, ON M4P 0A2 | 2008-06-20 |
| 11251830 Canada Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite 1207, Toronto, ON M4P 0A2 | 2019-02-14 |
| 11894030 Canada Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite 505, Toronto, ON M4P 0A2 | 2020-02-08 |
| Deliver Me Pleasure Inc. | 150 Roehampton Ave, Toronto, ON M4P 0A2 | 2020-05-25 |
| Adrinam Inc. | 1407 - 212 Eglinton E, Toronto, ON M4P 0A3 | 2020-11-12 |
| Ehp Project Controls Management Inc. | 212 Eglinton Avenue East, Suite 307, Toronto, ON M4P 0A3 | 2019-03-05 |
| Find all corporations in postal code M4P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NANCY CAROLINE LEFEAVER | 3439 STEWART ROAD, NEWTONVILLE ON L0A 1J0, Canada |
| Julien Sim | 3439 Stewart Roard, Newtonville ON L0A 1J0, Canada |
| JOHN SIM | 3439 STEWART ROAD, NEWTONVILLE ON L0A 1J0, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4P 2N5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion De Talent Aviel Inc. | 5784 Westluke, Cote St-luc, QC H4W 2N7 | 1994-01-13 |
| Kontakt Montreal Model & Talent Management Inc. | 4035a St. Ambroise Street, Suite 417n, Montreal, QC H4C 2E1 | 2009-04-20 |
| Beyond Talent Management Inc. | 41 Chiltern Place, Whitby, ON L1R 2E5 | 2020-02-05 |
| Sislee Talent Management Inc. | 6 Camborne Crt., Markham, ON L3R 7S3 | 2015-10-08 |
| Talent Marketing Management Incorporated | 606 Ave D'isГЁre, St-lambert, QC J4S 1Z1 | 2008-01-26 |
| Sus Talent Management Solutions Inc. | 10 Banting Crescent, Brampton, ON L6Y 2L8 | 2019-12-18 |
| Riverlight Talent Management Inc. | 50 Carroll St., Studio #100, Toronto, ON M4M 3G3 | 2011-03-28 |
| Nicole-lauryn Talent Management Inc. | 21 Chudleigh Ave., Toronto, ON M4R 1T1 | 2016-01-18 |
| 10 Talent Management Corp. | 19 Ellis Avenue, Kitchener, ON N2H 4G4 | 2019-11-29 |
| Arora Talent Management Inc. | 95 Konrad Crescent, Suite #1, Markham, ON L3R 8T8 | 2015-03-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on LeFeaver Talent Management Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.