COOL FRESH DESIGNS INC. (Corporation# 6021255) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 2002.
| Corporation ID | 6021255 |
| Business Number | 861696284 |
| Corporation Name | COOL FRESH DESIGNS INC. |
| Registered Office Address |
700, 10655 Southport Road Sw Calgary AB T2W 4Y1 |
| Incorporation Date | 2002-09-20 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| REAGH BURGESS | 162 OAKMOOR PLACE SW, CALGARY AB T2V 4A3, Canada |
| JAMES FLETCHER | 26 SIGNATURE LINK S.W., CALGARY AB T3H 3A1, Canada |
| JOYCE SWEENEY | 739 HAWKSIDE MEWS NW, CALGARY AB T3G 3S2, Canada |
| R. JAMES DUKE | 3427 BOLTON ROAD NW, CALGARY AB T2L 1M5, Canada |
| GLENN SWEENEY | 739 HAWKSIDE MEWS NW, CALGARY AB T3G 3S2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-20 | current | 700, 10655 Southport Road Sw, Calgary, AB T2W 4Y1 |
| Name | 2002-09-20 | current | COOL FRESH DESIGNS INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-20 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Certified Emissions Reductions (cer) Inc. | 300, 10655 Southport Road S.w., Calgary, AB T2W 4Y1 | 2003-05-15 |
| C2k Technology Group Ltd. | 10655 Southport Road S.w., # 500, Calgary, AB T2W 4Y1 | 1997-08-11 |
| Jci Systems Canada Inc. | 10655 Southport Road S. W., Suite 700, Calgary, AB T2W 4Y1 | 1992-08-04 |
| The Canadian Aviation Telephone Directory Ltd. | 10605 Southport Rd. S.w., # 700, Calgary, AB T2W 4Y1 | 1980-09-15 |
| Tri-roller Pipelines Inc. | 10655 Southport Road Sw, Suite 300, Calgary, AB T2W 4Y1 | |
| Union Alarm Company Ltd. | 1450, 10655 Southport Road Southwest, Calgary, AB T2W 4Y1 | |
| 3846113 Canada Inc. | 10655 Southport Road S.w., Suite 1470, Calgary, AB T2W 4Y1 | 2000-12-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7994648 Canada Inc. | 716 104 Avenue S.w., Calgary, AB T2W 0A3 | 2011-10-10 |
| Good Trade Development Ltd. | 1720 107 Avenue Sw, Calgary, AB T2W 0C2 | 2016-03-11 |
| Sundragon Renewable Energy Corp. | 1428 109 Ave. Sw, Calgary, AB T2W 0C7 | 2016-04-08 |
| 7845421 Canada Incorporated | 10223 - 7th Street Sw, Calgary, AB T2W 0G2 | 2011-05-02 |
| 4041283 Canada Inc. | 10220 8 Street Southwest, Calgary, AB T2W 0H1 | 2002-04-08 |
| Epsglobal Life Changing Products, Ltd. | 10315 8th Street, Calgary, AB T2W 0H2 | 2017-10-04 |
| Reid's Caulking Ltd. | 11143 Sacramento Drive Sw, Calgary, AB T2W 0J5 | 2016-12-21 |
| Aula Luz Illuminations Company | 24 Southland Cres Sw, Calgary, AB T2W 0K3 | 2016-07-26 |
| Limark Medical Inc. | 63 Sinclair Crescent, Calgary, AB T2W 0M1 | 2002-06-19 |
| Bright Side Investments Inc. | 828 Southmount Place Sw, Calgary, AB T2W 0R3 | 2013-01-21 |
| Find all corporations in postal code T2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| REAGH BURGESS | 162 OAKMOOR PLACE SW, CALGARY AB T2V 4A3, Canada |
| JAMES FLETCHER | 26 SIGNATURE LINK S.W., CALGARY AB T3H 3A1, Canada |
| JOYCE SWEENEY | 739 HAWKSIDE MEWS NW, CALGARY AB T3G 3S2, Canada |
| R. JAMES DUKE | 3427 BOLTON ROAD NW, CALGARY AB T2L 1M5, Canada |
| GLENN SWEENEY | 739 HAWKSIDE MEWS NW, CALGARY AB T3G 3S2, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2W 4Y1 |
| Category | design |
| Category + City | design + CALGARY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cool Fresh Products Inc. | 1038 Rue De MÉrida, Laval, QC H7K 3K2 | 2014-09-16 |
| Health CafÉ Fresh Fresh Inc. | 8815 Du Parc Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2N 1Y7 | 2014-11-27 |
| Canadian.cool, Inc. | 1 Yonge Street, Suite 1801, Toronto, ON M5E 1W7 | 2017-06-21 |
| Cool Green Planet | 8068 Rue De Burgos, QuГ©bec, QC G2C 0H1 | 2019-02-21 |
| Semelles Cool Air Inc. | 359 Ericka, Suite 60, Montreal, QC H7P 5S3 | 2004-11-10 |
| Cheap & Cool Outlet Ltd. | 7773 Newman Blvd., Lasalle, QC H8N 1X7 | 2005-06-28 |
| Les SurgelÉs Cool Et Simple Inc. | 5757 Chemin Saint-françois, Montreal, QC H4S 1B6 | 2009-07-07 |
| Les Services D'air ClimatisÉ Be Cool Inc. | 1411 Carol Cres, Laval, QC H7W 1G5 | 1992-06-19 |
| Entreprises Cool Friends Inc. | 4505 Cousens, St-laurent, QC H4S 1X5 | 2001-08-21 |
| Fresh Fry Equipments Ltd. | 1980-b Le Chatelier, Laval, QC H7L 5B4 | 1990-10-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on COOL FRESH DESIGNS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.