Viva Voce Communications Inc. (Corporation# 6020976) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 2002.
| Corporation ID | 6020976 |
| Business Number | 861232445 |
| Corporation Name | Viva Voce Communications Inc. |
| Registered Office Address |
95 Hordal Road Yellowknife NT X1A 3J7 |
| Incorporation Date | 2002-09-19 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICH ARCHER | BOX 2893, YELLOWKNIFE NT X1A 2R2, Canada |
| SUE IRELAND | 95 HORDAL ROAD, YELLOWKNIFE NT X1A 3J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-19 | current | 95 Hordal Road, Yellowknife, NT X1A 3J7 |
| Name | 2002-09-19 | current | Viva Voce Communications Inc. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-19 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 95 HORDAL ROAD |
| City | YELLOWKNIFE |
| Province | NT |
| Postal Code | X1A 3J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Youwaii Inc. | 101 Driscoll Road, Yellowknife, NT X1A 0A1 | 2019-04-02 |
| Omni Blender Canada Ltd. | 116 Haener Drive, Yellowknife, NT X1A 0A1 | 2013-09-07 |
| Open Water Charters Inc. | 120 De Weerdt Cr., Yellowknife, NT X1A 0A1 | 2012-06-25 |
| 6898424 Canada Inc. | 3 Stirling Court, Yellowknife, NT X1A 0B2 | 2008-01-02 |
| Ampthenorth Inc. | 102-111 Moyle Drive, Yellowknife, NT X1A 0B7 | 2020-02-19 |
| 2836050 Canada Ltd. | 429 Hall Crescent, Yellowknife, NT X1A 0C2 | 1992-07-09 |
| B. Moradhaseli Diamond Consulting Corp. | 202-32 Con Road, Yellowknife, NT X1A 0C7 | 2016-01-14 |
| Ragged Ass Mining Company Limited | 121 Curry Drive, Yellowknife, NT X1A 0G4 | 2002-05-13 |
| Polar Tech Clean Energy Inc. | 121 Curry Drive, Yellowknife, NT X1A 0G4 | 2016-04-28 |
| Metis Council of The Northwest Territories | 121 Curry Drive, Yellowknife, NT X1A 0G4 | 2016-05-02 |
| Find all corporations in postal code X1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICH ARCHER | BOX 2893, YELLOWKNIFE NT X1A 2R2, Canada |
| SUE IRELAND | 95 HORDAL ROAD, YELLOWKNIFE NT X1A 3J7, Canada |
| City | YELLOWKNIFE |
| Post Code | X1A 3J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Viva Voce English Training Program Inc. | 20 Tecumseth Avenue, Mississauga, ON L5G 1K6 | 2020-11-16 |
| Ordinateurs Viva Inc. | 5200c De La Savane Street, Montreal, QC H4P 2M8 | 1984-10-17 |
| Filature Viva LtÉe | 4770 Kent Avenue, Suite 100, Montreal, QC H3W 1H2 | 1971-01-13 |
| Les Affiches Viva Inc. | 5612 Davies Avenue, Cote St-luc, QC H4W 2R1 | 1985-10-31 |
| Viva Mexico Foods Inc. | 2212 Boul. Cure-labelle, Laval, QC H7T 1R1 | 2019-09-30 |
| Viva Assurance Inc. | 204-815 Boul. De La CarriГЁre, Gatineau, QC J8Y 6T4 | 2020-09-10 |
| Viva Investment Group Incorporated | 1836 Rue De Chambly #2, St-bruno, Quebec, QC J3V 5W2 | 1996-01-31 |
| Exposition D'aliments & Breuvages Viva Inc. | 120 Adelaide Street West, Suite 500, Toronto, ON M5H 1T5 | 1984-04-30 |
| Viva Lingerie Company Ltd. | 111 Chabanel Street West, Suite 712, Montreal, QC H2N 1C8 | 1982-07-09 |
| Viva Style De Vie Inc. | 1253 Mcgill College, Suite 540, Montreal, QC H3R 2Y5 | 1995-04-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Viva Voce Communications Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.