THE CASH HUT INC. (Corporation# 6020909) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 2002.
| Corporation ID | 6020909 |
| Business Number | 861701241 |
| Corporation Name | THE CASH HUT INC. |
| Registered Office Address |
25 Henry Lane Terrace Unit 521 Toronto ON M5A 4B6 |
| Incorporation Date | 2002-09-19 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JASON PAUL EMERY GOLETZ | 25 HENRY LANE TERRACE, #521, TORONTO ON M5A 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-11-01 | current | 25 Henry Lane Terrace, Unit 521, Toronto, ON M5A 4B6 |
| Address | 2002-09-19 | 2005-11-01 | 1427 Dufferin Street, Toronto, ON M6H 4C7 |
| Name | 2002-09-19 | current | THE CASH HUT INC. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-07-04 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Status | 2005-06-17 | 2005-07-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-19 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11125753 Canada Inc. | 25 Henry Lane Terrace, Toronto, ON M5A 4B5 | 2018-12-02 |
| Swahili Society Centre | 25 Henry Lane Terrace, Unit 558, Toronto, ON M5A 4B5 | 2019-10-09 |
| Mbandu Holdings Inc. | 25 Henry Lane Terrace, Unit 558, Toronto, ON M5A 4B6 | 2020-09-18 |
| Swahili Group of Companies Ltd. | 25 Henry Lane Terrace, Unit 558, Toronto, ON M5A 4B6 | 2020-09-24 |
| Swahili Remit Inc. | 25 Henry Lane Terrace, Unit 558, Toronto, ON M5A 4B6 | 2020-09-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chrisbiz Konstrucktion Inc. | 453-25 Henry Lane Terrace, Toronto, ON M5A 4B6 | 2019-11-20 |
| Tanzanite Entertainment Ltd. | 25 Henry Lane Terrace, Unit 558, Toronto, ON M5A 4B6 | 2019-03-18 |
| 10260711 Canada Inc. | #418-25 Henry Lane Terrace, Toronto, ON M5A 4B6 | 2017-06-01 |
| Altanis Group Inc. | 25 Henry Lane Terr, Suite 418, Toronto, ON M5A 4B6 | 2007-12-18 |
| Open My Heart Inc. | 510-25 Henry Lane Terrace, Toronto, ON M5A 4B6 | 2007-08-22 |
| Name | Address |
|---|---|
| JASON PAUL EMERY GOLETZ | 25 HENRY LANE TERRACE, #521, TORONTO ON M5A 4B6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 4B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Systemes De Gestion Info-cash Inc. | 4914 Decarie Blvd., Suite 2, Montreal, QC | 1986-04-28 |
| Cash Cache Ltee | 5507 Alpine Avenue, Cote St-luc, QC H4V 2X2 | |
| Media Mad Cash Inc. | 6968 18th Avenue, Montreal, QC H2A 3M6 | 1998-07-30 |
| Coalition Pour L'acquisition De Saines Habitudes (cash) Inc. | 104 Chemin De La Baie-des Outardes, St-marc-de-figuery, QC J0Y 1J0 | 2005-01-27 |
| Club Karaoke-cash Box Inc. | 1231 St Catherine Street West, Suite 502, Montreal, QC H3G 1P5 | 1994-10-26 |
| Hard Cash Entreprises Ltd. | 36 Rue Chatillon, Ville Lorraine, QC J6Z 2Z5 | 1975-09-02 |
| Les Franchises Insta-cash LtÉe | 984 Boulevard Moody, Terrebonne, QC J6W 3K8 | 1995-12-01 |
| Cash N Pay Inc. | 345 Lakeshore Rd. E., #406, Oakville, ON L6J 1J5 | 2014-10-29 |
| Just Cash Only Inc. | 49 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4P1 | 2015-01-13 |
| Sos Cash.com Incorporated | 89-a Ch. Montreal, Ottawa, ON K1L 6E8 | 2002-12-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE CASH HUT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.