6020453 CANADA INC. (Corporation# 6020453) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 18, 2002.
| Corporation ID | 6020453 |
| Business Number | 862025087 |
| Corporation Name | 6020453 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
46, Rue De L'industrie L'assomption QC J5W 2V1 |
| Incorporation Date | 2002-09-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD LAFERRIÈRE | 12490, RUE COUSINEAU, MONTRÉAL QC H4K 1R1, Canada |
| PASCAL LEBEAU | 118, RUE DEBUSSAT, LE GARDEUR QC J5Z 4L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-18 | current | 46, Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2V1 |
| Name | 2002-09-18 | current | 6020453 CANADA INC. |
| Status | 2020-02-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-02-19 | 2020-02-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-02-16 | 2020-02-19 | Active / Actif |
| Status | 2017-02-16 | 2017-02-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-03-02 | 2017-02-16 | Active / Actif |
| Status | 2015-02-26 | 2015-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-18 | 2015-02-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-03-14 | Amendment / Modification | |
| 2002-09-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 46, RUE DE L'INDUSTRIE |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J5W 2V1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8468486 Canada Inc. | 130, Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2V1 | 2013-03-21 |
| 7644230 Canada Inc. | 130 De L,industrie, L'assomption, QC J5W 2V1 | 2010-09-09 |
| Haute Tension G M P High Tension Inc. | 52 De L`industrie, L`assomption, QC J5W 2V1 | 2000-09-01 |
| Gestion Marcel LÉger Inc. | 190 De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2V1 | 1996-10-28 |
| Les Fourneaux Industriels Montreal Ltee | 190, De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2V1 | 1981-01-05 |
| Les Placements Marcel Chausse Inc. | 48 Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2V1 | 1979-10-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Christian Roy Inc. | 652 Rue Payette, L'assomption, QC J5W 0B2 | 2006-10-11 |
| Hoobs Inc. | 972 Rue Fontaine, L'assomption, QC J5W 0B6 | 2020-02-25 |
| Tranzaction.ca Inc. | 992, Fontaine, L'assomption, QC J5W 0B6 | 2010-09-29 |
| Dsen Electron Ltd. | 1007 Rue Toupin, L'assomption, QC J5W 0B7 | 2020-11-22 |
| Sunshine World Media Inc. | 2580 AdhГ©mar-raynault, L Assomption, QC J5W 0E1 | 2015-04-01 |
| Canadian Association of Paralegals (cap) | 2606 Avenue AdhГ©mar-raynault, L'assomption, QC J5W 0E1 | 1980-05-22 |
| 11972529 Canada Inc. | 620 Pierre-digua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2020-03-23 |
| 8628742 Canada Inc. | 620 Pierre-dugua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2013-09-09 |
| 10636584 Canada Inc. | 620 Pierre-dugua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2018-02-16 |
| 4017153 Canada Inc. | 545 Rue De Pons, L'assomption, QC J5W 0E5 | 2002-02-27 |
| Find all corporations in postal code J5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD LAFERRIÈRE | 12490, RUE COUSINEAU, MONTRÉAL QC H4K 1R1, Canada |
| PASCAL LEBEAU | 118, RUE DEBUSSAT, LE GARDEUR QC J5Z 4L8, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J5W 2V1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6020453 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.