MSPB INVESTMENTS LTD. (Corporation# 601292) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 18, 1967.
| Corporation ID | 601292 |
| Business Number | 103793360 |
| Corporation Name | MSPB INVESTMENTS LTD. |
| Registered Office Address |
3132 Eglinton Avenue East Scarborough ON M1J 2H1 |
| Incorporation Date | 1967-09-18 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SIMMS SHUBER | 914 YONGE ST. APT. 1711, TORONTO ON M4W 3C8, Canada |
| MARVIN STARR | 20 FARNHAM AVE., TORONTO ON M4V 1H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-11-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-11-04 | 1979-11-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1967-09-18 | 1979-11-04 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1967-09-18 | current | 3132 Eglinton Avenue East, Scarborough, ON M1J 2H1 |
| Name | 1976-08-16 | current | MSPB INVESTMENTS LTD. |
| Name | 1967-09-18 | 1976-08-16 | MARVIN STARR PONTIAC BUICK LTD. |
| Status | 1996-04-16 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1996-03-29 | 1996-04-16 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1979-11-05 | 1996-03-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-04-16 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1979-11-05 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1967-09-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1995-02-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1995-02-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1995-02-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3132 EGLINTON AVENUE EAST |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1J 2H1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rng Consumer Muffler Inc. | 491 Brimley Road, Unit # 19, Scarborough, ON M1J 1A4 | 2002-12-06 |
| Openview Atms Inc. | 25 Jeremiah Lane, Scarborough, ON M1J 0A3 | 2019-04-15 |
| 9672745 Canada Inc. | 7 Jeremiah Lane, Toronto, ON M1J 0A3 | 2016-03-16 |
| 8606803 Canada Inc. | 71 Jeremiah Lane, Scarborough, ON M1J 0A3 | 2013-08-13 |
| 8649430 Canada Ltd. | 40 Jeremiah Rd, Toronto, ON M1J 0A4 | 2013-09-30 |
| 10357251 Canada Ltd. | 17 Pin Lane, Scarborough, ON M1J 0A5 | 2017-08-08 |
| 8380538 Canada Incorporated | 21 Pin Lane, Toronto, ON M1J 0A5 | 2012-12-17 |
| Atezs Food Inc. | 27 Tillinghast Lane, Scarborough, ON M1J 0A8 | 2019-01-20 |
| Nurse Matt Nursing Services Inc. | 712-1346 Danforth Road, Toronto, ON M1J 0A9 | 2020-09-17 |
| Alliance Workforce Solutions Inc. | 1207-1346 Danforth Road, Toronto, ON M1J 0A9 | 2020-08-20 |
| Find all corporations in postal code M1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SIMMS SHUBER | 914 YONGE ST. APT. 1711, TORONTO ON M4W 3C8, Canada |
| MARVIN STARR | 20 FARNHAM AVE., TORONTO ON M4V 1H4, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1J2H1 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + SCARBOROUGH |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fashion Togs Investments Ltd. | 300-8250 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2P5 | |
| DejÉbe Investments Inc. | 2005 Sheppard Ave East, Suite 200, Willowdale, ON M2J 5B4 | 1990-07-31 |
| Krd Investments Inc. | 141 Adelaide Street West, Suite 750, Toronto, ON M5H 3L5 | |
| N N Investments Incorporated | 6 Buffridge Trail, Brampton, ON L7A 1H2 | 2016-06-23 |
| Investments L.s.m. Ltee | 61 Richview Rd, Ste 1103, Etobicoke, ON | 1975-01-23 |
| Somerville Investments Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Investments Bagmo Inc. | 1155 Dorchester Boul West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1987-06-22 |
| Samfay Investments Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | |
| Renmont Investments Inc. | Suite 1440, 130 King Street West, Toronto, ON M5X 1E3 | |
| Imtoyco Investments Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 |
Please comment or provide details below to improve the information on MSPB INVESTMENTS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.