LES PLANCHERS C.R. INC. (Corporation# 60127) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 1979.
| Corporation ID | 60127 |
| Corporation Name | LES PLANCHERS C.R. INC. |
| Registered Office Address |
61 Rue LefranÇois St-gabriel De Brandon QC J0K 2N0 |
| Incorporation Date | 1979-10-17 |
| Dissolution Date | 2003-08-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE POUDRIER | 61 RUE LEFRANCOIS, ST-GABRIEL DE BRANDON QC J0K 2N0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-10-16 | 1979-10-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-11-02 | current | 61 Rue LefranÇois, St-gabriel De Brandon, QC J0K 2N0 |
| Address | 1979-10-17 | 1999-11-02 | 660 Rue Bruno, Chomedey, Laval, QC H7T 1C9 |
| Name | 1979-10-17 | current | LES PLANCHERS C.R. INC. |
| Status | 2003-08-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-09-23 | 2003-08-01 | Active / Actif |
| Status | 1985-08-31 | 1999-09-23 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-02-03 | 1985-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-10-17 | 1984-02-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-08-01 | Dissolution | Section: 210 |
| 1999-09-23 | Revival / Reconstitution | |
| 1985-08-31 | Dissolution | |
| 1979-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1981-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1981-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1981-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 61 RUE LEFRANÇOIS |
| City | ST-GABRIEL DE BRANDON |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2N0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agrizone IdÉale Inc. | 1031 Gerald, Saint Gabriel De Brandon, QC J0K 2N0 | 2020-06-15 |
| Fblc Solutions Inc. | 145 Alfred Street, Saint-gabriel-de-brandon, QC J0K 2N0 | 2019-12-30 |
| Vertiponic Inc. | 30 Rue Guy, St-gabriel De Brandon, QC J0K 2N0 | 2019-03-04 |
| Premaco Inc. | 426, Avenue Coutu, Saint-gabriel-de-brandon, QC J0K 2N0 | 2017-04-07 |
| Wala Led Solutions Inc. | 1760 Rue Saint-clГ©ophas, Saint-gabriel-de-brandon, QC J0K 2N0 | 2016-05-03 |
| Fnca Solutions Inc. | 145 Rue Alfred, Saint-gabriel, QC J0K 2N0 | 2016-04-21 |
| 9542051 Canada Inc. | 1750 Rue Saint-clГ©ophas, Saint-gabriel-de-brandon, QC J0K 2N0 | 2016-04-19 |
| 9122168 Canada Inc. | 122 Rue Saint-joseph, Saint-gabriel, QC J0K 2N0 | 2015-09-01 |
| 8841683 Canada Inc. | 183, Rue Dequoy, Saint-gabriel, QC J0K 2N0 | 2014-07-02 |
| 8250545 Canada Inc. | 62 Rue Grenier, Saint- Gabriel-de Brandon, QC J0K 2N0 | 2012-07-13 |
| Find all corporations in postal code J0K 2N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE POUDRIER | 61 RUE LEFRANCOIS, ST-GABRIEL DE BRANDON QC J0K 2N0, Canada |
| City | ST-GABRIEL DE BRANDON |
| Post Code | J0K 2N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Planchers Gsm Inc. | 908-a St-josГ©, La Prairie, QC J5R 6A9 | 2008-06-05 |
| Les Planchers Charbonneau Inc. | 231 Berthel, Gatineau, QC J8L 3Z3 | 2003-07-08 |
| Les Planchers Mar-luc Inc. | 25 Ave. Genicourt, Lorraine, QC J6Z 3K3 | 1979-03-13 |
| Les Planchers Amaro Inc. | 490 Rue Cadillac, Apt. 6, Longeuil, QC J4L 2R1 | 1995-10-10 |
| Couvre-planchers Luc Fournier Inc. | 12 De La Sarre, Gatineau, QC J8T 4A9 | 2009-09-10 |
| Les Planchers R. H. Inc. | 351 Rue Flaubert, St-julie-de-vercheres, QC J0L 2C0 | 1984-10-26 |
| Planchers Bois-franc Gvl LtÉe | 201, Rue Gosselin, Wotton, QC J0A 1A0 | 2012-12-07 |
| Les Planchers L.b. Inc. | 25 Avenue Paradis, Ste-beatrix, QC J0K 1Y0 | 1982-11-16 |
| Les Planchers B.d.f. Ltee | 570 Gauthier, Ste Anne Des Plaines, QC J0N 1H0 | 1979-08-23 |
| Les Planchers Marenal Inc. | 311 Frontenac, Gatineau, QC J8P 5S8 | 1989-08-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PLANCHERS C.R. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.