HORIZON GROUP OF LIVING CORP. (Corporation# 6012418) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 19, 2002.
| Corporation ID | 6012418 |
| Business Number | 864758289 |
| Corporation Name | HORIZON GROUP OF LIVING CORP. |
| Registered Office Address |
14070-2408 Lakeshore Blvd W. Toronto ON M8V 4A2 |
| Incorporation Date | 2002-08-19 |
| Dissolution Date | 2003-10-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YANIC SIMARD | 14070-2408 LAKESHORE BLVD W., TORONTO ON M8V 4A2, Canada |
| RAYMOND PAUL MANTELLA | 4190 GARROW HILL TRAIL, MISSISSAUGA ON L4W 2H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-19 | current | 14070-2408 Lakeshore Blvd W., Toronto, ON M8V 4A2 |
| Name | 2002-08-19 | current | HORIZON GROUP OF LIVING CORP. |
| Status | 2003-10-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2002-08-19 | 2003-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-10-01 | Dissolution | Section: 210 |
| 2002-08-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bob Harvey Productions Inc. | 2408 Lakeshore Blvd West, Suite 14030, Toronto On, ON M8V 4A2 | 2005-06-09 |
| 6452281 Canada Incorporated | 2408 Lakeshore Blvd West, Suite 14030, Toronto, ON M8V 4A2 | 2005-09-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YANIC SIMARD | 14070-2408 LAKESHORE BLVD W., TORONTO ON M8V 4A2, Canada |
| RAYMOND PAUL MANTELLA | 4190 GARROW HILL TRAIL, MISSISSAUGA ON L4W 2H4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8V 4A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| City Horizon Management Group Inc. | 9 Horizon Court, Richmond Hill, ON L4B 3G1 | 2012-01-01 |
| Kupon Group Corp. | 38 A Horizon Court, Richmond Hill, ON L4B 3E8 | 2016-11-18 |
| Groupe Vertical Horizon Inc. | 7815 Transcanada Hwy, MontrГ©al, QC H4S 1L3 | 2011-07-13 |
| Healthy Living Group, Ltd. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | |
| Cocreatorship Group Inc. | 6391, Du Bel-horizon St., Val-morin, QC J0T 2R0 | 2007-04-12 |
| Rocky Horizon Group Inc. | 34 Lunau Lane, Thornhill, ON L3T 5N2 | 2012-05-24 |
| Horizon Accounting Group Ltd. | 16828 60 Avenue, Surrey, BC V3S 1T2 | 2019-07-01 |
| Les SystГ€mes Horizon Ltee | 101 Lyon Street, Ottawa, ON K1R 5T9 | 1978-08-15 |
| Horizon Public Affairs Inc. | 287-1/2 Crichton St., Ottawa, ON K1M 1W3 | 2011-06-23 |
| Poissonneries Horizon Inc. | 1203 St. Lawrence Blvd., Montreal, QC | 1983-03-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on HORIZON GROUP OF LIVING CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.