6012299 CANADA INC. (Corporation# 6012299) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 17, 2002.
| Corporation ID | 6012299 |
| Business Number | 863577284 |
| Corporation Name | 6012299 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
31 Kimmins Court Kanata ON K2K 2M4 |
| Incorporation Date | 2002-08-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARRY O DOWDALL | 31 MIMMINS COURT, KANATA ON K2K 2M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-17 | current | 31 Kimmins Court, Kanata, ON K2K 2M4 |
| Name | 2002-08-17 | current | 6012299 CANADA INC. |
| Status | 2002-08-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-08-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4543165 Canada Ltd. | 31 Kimmins Court, Ottawa, ON K2K 2M4 | 2009-12-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sge3 Properties Corp. | 2 Kimmins Court, Kanata, ON K2K 2M4 | 2020-11-01 |
| 9402110 Canada Inc. | 33 Kimmins Court, Kanata, ON K2K 2M4 | 2015-08-11 |
| 8584451 Canada Corp. | 6 Kimmins Court, Ottawa, ON K2K 2M4 | 2013-07-18 |
| Walvis Technologies Inc. | 6 Kimmins Crt, Ottawa, ON K2K 2M4 | 2012-04-20 |
| 7217676 Canada Inc. | 39 Kimmins Court, Ottawa, ON K2K 2M4 | 2009-08-04 |
| M-forz Technology Inc. | 6 Kimmins Court, Ottawa, ON K2K 2M4 | 2016-05-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARRY O DOWDALL | 31 MIMMINS COURT, KANATA ON K2K 2M4, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 2M4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6012299 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.