6012272 CANADA INC. (Corporation# 6012272) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 17, 2002.
| Corporation ID | 6012272 |
| Business Number | 864780689 |
| Corporation Name | 6012272 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
603 Brookridge Crescent Ottawa ON K4A 1Z6 |
| Incorporation Date | 2002-08-17 |
| Dissolution Date | 2011-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAFAEL OSWALDO ALVARADO | 1599 RUMFORD DRIVE, OTTAWA ON K4P 4C2, Canada |
| JOHANNE AURORE RICHER | 603 BROOKRIDGE CRESCENT, OTTAWA ON K4A 1Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-17 | current | 603 Brookridge Crescent, Ottawa, ON K4A 1Z6 |
| Name | 2002-08-17 | current | 6012272 CANADA INC. |
| Status | 2011-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-01-14 | 2011-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-17 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2008-01-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-12-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Humanics Institute | 601 Brookridge Crescent, Ottawa, ON K4A 1Z6 | 2010-01-19 |
| Pink Guava Inc. | 611 Brookridge Crescent, Ottawa, ON K4A 1Z6 | 2009-04-08 |
| Rephys Design & Safety Assessments Inc. | 607 Brookridge Crescent, Ottawa, ON K4A 1Z6 | 2006-11-21 |
| 6003966 Canada Inc. | 605 Brookridge Cres, Orleans, ON K4A 1Z6 | 2002-07-13 |
| Humanics Universal Inc. | 601 Brookridge Cres, Ottawa, ON K4A 1Z6 | 1992-12-30 |
| 7300531 Canada Inc. | 611 Brookridge Crescent, Ottawa, ON K4A 1Z6 | 2009-12-21 |
| Sakari Marketing Inc. | 611 Brookridge Crescent, Ottawa, ON K4A 1Z6 | 2018-05-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAFAEL OSWALDO ALVARADO | 1599 RUMFORD DRIVE, OTTAWA ON K4P 4C2, Canada |
| JOHANNE AURORE RICHER | 603 BROOKRIDGE CRESCENT, OTTAWA ON K4A 1Z6, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K4A 1Z6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6012272 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.