HAIDA GWAII ENERGY CORPORATION (Corporation# 6012124) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 16, 2002.
| Corporation ID | 6012124 |
| Business Number | 864821087 |
| Corporation Name | HAIDA GWAII ENERGY CORPORATION |
| Registered Office Address |
6216 171a Street Surrey BC V3S 5S3 |
| Incorporation Date | 2002-08-16 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAURIE GAYLE LOGUE-BONACCI | 6216 171A STREET, SURREY BC V3S 5S3, Canada |
| TODD KENDALL BONACCI | 6216 171A STREET, SURREY BC V3S 5S3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-16 | current | 6216 171a Street, Surrey, BC V3S 5S3 |
| Name | 2002-08-16 | current | HAIDA GWAII ENERGY CORPORATION |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-16 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bonacci Group Inc. | 6216 171 A Street, Surrey, BC V3S 5S3 | 2002-09-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11702009 Canada Ltd. | 16336 23a Avenue, Unit 51, Surrey, BC V3S 0C1 | 2019-10-26 |
| 12250675 Canada Inc. | 3075 Hillview Court, Surrey, BC V3S 0C3 | 2020-08-06 |
| Legalx Inc. | 17535 Hillview Pl., Surrey, BC V3S 0C3 | 2008-08-30 |
| Nexstead Immigration Inc. | 2862 160 Street, Surrey, BC V3S 0C9 | 2020-02-03 |
| Kajumulo & Design Limited | 2228 162 Street, Surrey, BC V3S 0E1 | 2018-12-06 |
| FГєtbol De SalГіn Corporation | 2228 162 Street, Surrey, BC V3S 0E1 | 2018-12-06 |
| Gigawatt Corporation | 2683 Country Woods Dr., Surrey, BC V3S 0E6 | 2010-09-06 |
| Topspinn Studios Inc. | 2683 Country Woods Drive, Surrey, BC V3S 0E6 | 1999-02-15 |
| Visiphor Corporation | 2683 Country Woods Drive, Surrey, BC V3S 0E6 | |
| Sunaptic Solutions Incorporated | 2683 Country Woods Drive, Surrey, BC V3S 0E6 | |
| Find all corporations in postal code V3S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAURIE GAYLE LOGUE-BONACCI | 6216 171A STREET, SURREY BC V3S 5S3, Canada |
| TODD KENDALL BONACCI | 6216 171A STREET, SURREY BC V3S 5S3, Canada |
| City | SURREY |
| Post Code | V3S 5S3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Haida Gwaii Economic Development Corporation | Box 589, Masset, BC V0T 1M0 | 1989-02-28 |
| Haida Gwaii Watchmen Corporation | 220 Cambie St, Suite 500, Vancouver, BC V6B 2M9 | 1988-04-29 |
| Haida Gwaii Community Futures Development Corporation | 1587, Mcleod Street, Masset, BC V0T 1M0 | 1998-01-16 |
| Haida Gwaii Community Forest Corporation | 1055 West Georgia St., Suite 3000, P.o. Box 11130, Vancouver, BC V6E 3R3 | 2002-06-10 |
| Haida Gwaii Foundation | 725 Granville Street, Suite 400, Vancouver, BC V7Y 1G5 | 2006-09-18 |
| Haida Gwaii Tluu | 725 Granville Street, Suite 400, Vancouver, BC V7Y 1G5 | 2008-01-30 |
| Haida Gwaii Community Foundation | 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2007-11-06 |
| Haida Commercial Credit Corporation Ltd. | 1075 West Georgia Street, 17th Floor, Vancouver, BC V6E 3G2 | 1977-10-11 |
| Cataleya Energy Corporation | 365 Bay Street, Suite 800, Wildeboer Dellelce Place, Toronto, ON M5H 2V1 | |
| Carbonitum Energy Corporation | 2300-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2B5 |
Please comment or provide details below to improve the information on HAIDA GWAII ENERGY CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.