Iberia Acquisitions Inc. (Corporation# 6012094) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 16, 2002.
| Corporation ID | 6012094 |
| Business Number | 864782248 |
| Corporation Name | Iberia Acquisitions Inc. |
| Registered Office Address |
39 Hutchison Ave. Elliot Lake ON P5A 1W6 |
| Incorporation Date | 2002-08-16 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PEDRO MANUEL AZEVEDO | 39 HUTCHISON AVENUE, ELLIOT LAKE ON P5A 1W6, Canada |
| SABITA LAHIRI | 1334 GOLF VIEW DRIVE, LESALLE ON N9J 1Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-16 | current | 39 Hutchison Ave., Elliot Lake, ON P5A 1W6 |
| Name | 2002-08-16 | current | Iberia Acquisitions Inc. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-16 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 39 HUTCHISON AVE. |
| City | ELLIOT LAKE |
| Province | ON |
| Postal Code | P5A 1W6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6604790 Canada Ltd. | 173 Axsmith Ave, Elliot Lake, ON P5A 1B9 | 2006-07-27 |
| Buldog Driver Service Ltd. | 173 Axsmith Ave, Elliot Lake, ON P5A 1B9 | 2008-02-28 |
| Steepbrew Coffee & Tea Ltd. | 221 Mississauga Ave, Elliot Lake, ON P5A 1E3 | 2016-12-01 |
| Beauchatel Holdings Inc. | 4 Macfarlane Road, Elliot Lake, Ontario, ON P5A 1L1 | 2009-01-21 |
| 10126551 Canada Inc. | 40 Hillside Drive South, Elliot Lake, ON P5A 1M7 | 2017-03-01 |
| Bearsten Incorporated | 35 Hart Road, Elliot Lake, ON P5A 1P7 | 2009-12-24 |
| Elliot Lake Fellowship Baptist Church | 20 Roman Avenue, Elliot Lake, ON P5A 1R7 | 2000-11-22 |
| Raise Ur Paw | 83 Roman Avenue, Elliot Lake, ON P5A 1S2 | 2014-11-27 |
| 4051351 Canada Inc. | 8 Pountney Place, Sault Ste. Marie, ON P5A 1T7 | 2002-04-19 |
| 8243425 Canada Inc. | 27-5 Willoughby Road, Elliot Lake, ON P5A 1W1 | 2012-07-05 |
| Find all corporations in postal code P5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PEDRO MANUEL AZEVEDO | 39 HUTCHISON AVENUE, ELLIOT LAKE ON P5A 1W6, Canada |
| SABITA LAHIRI | 1334 GOLF VIEW DRIVE, LESALLE ON N9J 1Z1, Canada |
| City | ELLIOT LAKE |
| Post Code | P5A 1W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ameublement Iberia Inc. | 720 Rue Du Clocher, Auclair, QC G0L 1A0 | 2020-02-26 |
| Pkf Acquisitions Inc. | 4175 Ste-catherine Street West, Apt. 1501, Westmount, QC H3Z 3C9 | 2008-02-07 |
| Les Acquisitions Samedi De Rire Inc. | 22 Davisville Avenue, Toronto, ON M4S 1E8 | 1989-06-19 |
| A.n. (new Acquisitions) Inc. | 2 Place Alexis Nihon, MontrÉal, QC H3Z 3C2 | 1995-07-21 |
| Acquisitions M.s.e. Inc. | 1885 MontÉe LabossiÈre, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 2013-09-30 |
| Bcl Acquisitions Inc. | 1285 Hodge Street, St. Laurent, QC H4N 2B6 | 2002-06-10 |
| Bcl Acquisitions Inc. | 200-1285 Rue Hodge, St. Laurent, QC H4N 2B6 | |
| Nh Acquisitions Inc. | 727 6 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0V1 | |
| Centennial Professional Sports Acquisitions Inc. | 240 Saint-jacques Street West, Suite 500, MontrГ©al, QC H2Y 1L9 | 2011-05-26 |
| Tucker Acquisitions Inc. | 1055 West Georgia Street, 1500 Royal Centre, Vancouver, BC V6E 4N7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Iberia Acquisitions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.