Orsani Inc. (Corporation# 6012086) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 16, 2002.
| Corporation ID | 6012086 |
| Business Number | 864683289 |
| Corporation Name | Orsani Inc. |
| Registered Office Address |
4858 Chemin De La Cote Des Neiges Apt 502 MontrÉal QC H3V 1G8 |
| Incorporation Date | 2002-08-16 |
| Dissolution Date | 2012-06-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YAHYA ZOUINI | 4858 Chemin de la Côte-des-Neiges, Montréal QC H3V 1G8, Canada |
| MOHAMED ZOUINI | 4727 RUE FULTON, SUITE 01, MONTRÉAL QC H3W 1V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-09-03 | current | 4858 Chemin De La Cote Des Neiges, Apt 502, MontrÉal, QC H3V 1G8 |
| Address | 2013-10-17 | 2016-09-03 | 5120, Earnscliffe, Apt. 2603, MontrÉal, QC H3X 2P6 |
| Address | 2004-12-01 | 2013-10-17 | 4727 Rue Fulton, App. #01, MontrÉal, QC H3W 1V1 |
| Address | 2004-01-01 | 2004-12-01 | 4810 Queen-mary, App. #07, MontrÉal, QC H3W 1W9 |
| Address | 2002-08-16 | 2004-01-01 | 8033, Rue Westover, Suite 09, MontrÉal, QC H4X 1A9 |
| Name | 2002-08-16 | current | Orsani Inc. |
| Status | 2012-10-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2012-06-15 | 2012-10-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-01-17 | 2012-06-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-16 | 2012-01-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2012-06-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-05-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4858 CHEMIN DE LA COTE DES NEIGES |
| City | MONTRÉAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3V 1G8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4248074 Canada Inc. | 501c-4858 CÔte Des Neiges, MontrÉal, QC H3V 1G8 | 2004-07-06 |
| 3652173 Canada Inc. | 4858 Cote-des-neiges, App.1502, Montreal, QC H3V 1G8 | 1999-10-06 |
| Hackerbloc Inc. | 4858 Cote-des-neiges, Montreal, QC H3V 1G8 | 2015-02-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aades Consulting Inc. | 4500 Chemin De La CГґte-des-neiges, Suite 407, MontrГ©al, QC H3V 0A1 | 2020-06-11 |
| 11111728 Canada Inc. | 508-4500 Chemin De La CГґte-des-neiges, MontrГ©al, QC H3V 0A1 | 2018-11-23 |
| Sharpsoft Inc. | 4500 Ch Cote-des-neiges, Suite 402, Montreal, QC H3V 0A1 | 2016-07-20 |
| Bindia Savaria Consulting Inc. | 4500 Chemin De La Cote-des-neiges, Suite 608, Montreal, QC H3V 0A1 | 2020-07-08 |
| 6874665 Canada Ltd. | 3335 Queen Mary, Montreal, QC H3V 1A1 | 2007-11-15 |
| Labeo Technologies Inc. | 442-3333 Ch Queen-mary, Montreal, QC H3V 1A2 | 2012-04-20 |
| 7546327 Canada Inc. | 3333, Chemin Queen-mary, Bureau 580, MontrГ©al, QC H3V 1A2 | 2010-05-07 |
| Environnement Stabilis Inc. | 3333 Boul Queen Mary, MontrÉal, QC H3V 1A2 | 2000-05-17 |
| Technologies Formmat Inc. | 3333 Queen-mary, Suite 580, Montreal, QC H3V 1A2 | 1999-11-09 |
| Stabilis Ingénierie Inc. | 3333 Queen Mary, Suite 580, MontrÉal, QC H3V 1A2 | 1997-05-01 |
| Find all corporations in postal code H3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YAHYA ZOUINI | 4858 Chemin de la Côte-des-Neiges, Montréal QC H3V 1G8, Canada |
| MOHAMED ZOUINI | 4727 RUE FULTON, SUITE 01, MONTRÉAL QC H3W 1V1, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Orsani Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.