HEALTHCARD OF CANADA INC. (Corporation# 6012043) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 16, 2002.
| Corporation ID | 6012043 |
| Business Number | 864795687 |
| Corporation Name | HEALTHCARD OF CANADA INC. |
| Registered Office Address |
11630 Kingsway Avenue Edmonton AB T5G 0X5 |
| Incorporation Date | 2002-08-16 |
| Dissolution Date | 2011-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DOROTHY KOZINA | 4809 ADA BLVD., EDMONTON AB T5W 4M9, Canada |
| ANTON MORGULIS | 4809 ADA BLVD., EDMONTON AB T5W 4M9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-02 | current | 11630 Kingsway Avenue, Edmonton, AB T5G 0X5 |
| Address | 2002-08-16 | 2007-05-02 | Suite 900, 10104 103 Avenue, Edmonton, AB T5J 0H8 |
| Name | 2002-08-16 | current | HEALTHCARD OF CANADA INC. |
| Status | 2011-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-01-14 | 2011-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-16 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wedding Rescue Inc. | 11630 Kingsway Avenue, Edmonton, AB T5G 0X5 | 2017-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Re-build Bulawayo Foundation | 11810 Kingsway Nw, Unit 34, Edmonton, AB T5G 0X5 | 2018-01-22 |
| Jps Welding and Fabrication Ltd. | 11810, Kingsway Ave Nw, Edmonton, AB T5G 0X5 | 2003-12-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tea-time Multicultural Society | 9611 111ave, Edmonton, AB T5G 0A9 | 2018-05-01 |
| Carn Canadian Association of Rehabilitation Nurses - | 10230-111ave Nw, Edmonton, AB T5G 0B7 | 2007-05-24 |
| Kaleidoscope Quality Inspections Corp. | 11356 111 Ave Nw, Edmonton, AB T5G 0C9 | 2019-03-18 |
| Federation Des Ecoles Independantes Du Canada | 201, 11830 111 Avenue, Edmonton, AB T5G 0E1 | 1980-04-30 |
| Bohemian Apothecary Inc. | 11727 111 Avenue, Edmonton, AB T5G 0E3 | 2017-02-09 |
| Bluebird Communications Inc. | 11315 - 111a Avenue Nw, Edmonton, AB T5G 0E9 | 2009-06-01 |
| Cityplanner Consulting Ltd. | 11315 - 111a Avenue Nw, Edmonton, AB T5G 0E9 | 2009-06-01 |
| 8288887 Canada Inc. | 11622-113 Ave, Edmonton, AB T5G 0J6 | 2012-09-05 |
| Sharifa's Samosa House Ltd. | 9411-118 Ave, Edmonton, AB T5G 0N5 | 2007-04-05 |
| Isco Canada, Inc. | 9310 Yellowhead Trail, Edmonton, AB T5G 0W4 | 2014-01-28 |
| Find all corporations in postal code T5G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DOROTHY KOZINA | 4809 ADA BLVD., EDMONTON AB T5W 4M9, Canada |
| ANTON MORGULIS | 4809 ADA BLVD., EDMONTON AB T5W 4M9, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5G 0X5 |
Please comment or provide details below to improve the information on HEALTHCARD OF CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.