EDWARDS MANAGEMENT CONSULTANTS CANADA INC. (Corporation# 6012027) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 16, 2002.
| Corporation ID | 6012027 |
| Business Number | 864801287 |
| Corporation Name | EDWARDS MANAGEMENT CONSULTANTS CANADA INC. |
| Registered Office Address |
8 Bayview Lane Smiths Falls ON K7A 5B8 |
| Incorporation Date | 2002-08-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROY A EDWARDS | 8 Bayview Lane, Smiths Falls ON K7A 5B8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-06-12 | current | 8 Bayview Lane, Smiths Falls, ON K7A 5B8 |
| Address | 2002-08-16 | 2012-06-12 | 11 Halley St., Nepean, ON K2J 2V7 |
| Name | 2002-08-16 | current | EDWARDS MANAGEMENT CONSULTANTS CANADA INC. |
| Status | 2002-08-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-08-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 8 Bayview Lane |
| City | Smiths Falls |
| Province | ON |
| Postal Code | K7A 5B8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hand Back Canada Inc. | 119 Bristow Drive, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2020-10-05 |
| Fresh Ink Studio Incorporated | 2306 County Road 43, Smith Falls, ON K7A 5B8 | 2019-07-18 |
| Jai Balaji Motel Inc. | 241 Lombard Street, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2018-08-08 |
| Ramello Inc. | 314 Highway 15, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2018-01-04 |
| 9898581 Canada Inc. | 2974 Lanark 43, Rr1, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2016-09-08 |
| 9666362 Canada Inc. | 314 Hwy 15, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2016-03-11 |
| 9456228 Canada Inc. | 275 Brockville St, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2015-09-28 |
| Rideau Lakes Atv Club | 312 Hwy 15, Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2015-08-31 |
| Above Board Consulting Inc. | 50 Bacchus Island Rd., Smiths Falls, ON K7A 5B8 | 2014-05-09 |
| 8596891 Canada Inc. | 365 Wood Road, Smith Falls, ON K7A 5B8 | 2013-08-01 |
| Find all corporations in postal code K7A 5B8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROY A EDWARDS | 8 Bayview Lane, Smiths Falls ON K7A 5B8, Canada |
| City | Smiths Falls |
| Post Code | K7A 5B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edwards & Edwards Management Consulting Inc. | 162 Thornbush Boulevard, Brampton, ON L7A 4P7 | 2018-11-30 |
| Edwards Prolific Consultants Inc. | 30 Waltonice Road, Scarborough, ON M1M 3G5 | 2007-09-06 |
| Orbitex Management Inc. | 6335 Edwards Blvd., Mississauga, ON L5T 2W7 | 2008-07-15 |
| Les Consultants En Management Canatron Inc. | Place Victoria, Suite 2800 C.p. 221, Montreal, QC H4Z 1E6 | 1988-11-17 |
| Edwards Lifesciences (canada) Inc. | 1919 Minnesota Court, Suite 501, Mississauga, ON L5N 0C9 | 1999-12-23 |
| Wellnx Life Sciences Management Inc. | 6335 Edwards Blvd, Mississauga, ON L5T 5J7 | |
| Consultants En Management Pierregi (canada) Inc. | 8068 Croissant Cyrenne, Lasalle, QC H8P 3T1 | 2006-07-28 |
| Data-line Management Group Inc. | 7045 Edwards Blvd., Suite 303, Mississauga, ON L5S 1X2 | 2003-03-03 |
| International Personnel Management Association - Canada (ipma-canada) | 20 Edwards Place, Mount Pearl, NL A1N 3V5 | 1979-06-15 |
| Centra Claims Management Inc. | C/o Duboff Edwards Haight & Schachter, 1900-155 Carlton Street, Winnipeg, MB R3C 3H8 | 2010-05-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on EDWARDS MANAGEMENT CONSULTANTS CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.