TIGER FOODS INCORPORATED (Corporation# 6011373) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2002.
| Corporation ID | 6011373 |
| Business Number | 865166284 |
| Corporation Name | TIGER FOODS INCORPORATED |
| Registered Office Address |
30 Rexdale Blvd. Toronto ON M9W 5Z3 |
| Incorporation Date | 2002-08-13 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MASSOD ALAM | 802-61 MARKBROOK LANE, TORONTO ON M9V 5E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-13 | current | 30 Rexdale Blvd., Toronto, ON M9W 5Z3 |
| Name | 2002-08-13 | current | TIGER FOODS INCORPORATED |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-13 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abo Al Lian Sweet Inc. | 51-16 Rexdale Boulevard, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2020-07-24 |
| Kababesh Biryani Hut Inc. | 36a Rexdale Boulevard, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2020-05-12 |
| 11771841 Canada Inc. | 40 Rexdale Boulevard Unit 7, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2019-12-03 |
| 11732803 Canada Inc. | 46 Rexdale Boulevard, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2019-11-11 |
| 11103130 Canada Ltd. | 50a Rexdale Blvd, Etobicoke, ON M9W 5Z3 | 2018-11-19 |
| 10336017 Canada Inc. | 38 Rexdale Blvd, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2017-07-25 |
| Lcd Depot Ltd. | 44 Rexdale Boulevard, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2017-07-16 |
| 9494880 Canada Corp. | 40 Rexdale Blvd, Unit 31, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2015-10-30 |
| Techon Global Ltd. | 40 Rexdale Blvd #10, Etobicoke, ON M9W 5Z3 | 2015-04-09 |
| Karsaaz, Inc. | 20 Rexdale Blvd, Toronto, ON M9W 5Z3 | 2014-06-07 |
| Find all corporations in postal code M9W 5Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MASSOD ALAM | 802-61 MARKBROOK LANE, TORONTO ON M9V 5E7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9W 5Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| White Tiger Foods Inc. | 2295 Rue Patricia, Ville St.laurent, QC H4L 2Y1 | 2014-03-01 |
| Black Tiger-white Tiger Style Inc. | 4951 Rue Ontario Est, Suite # 117, Montreal, QC H1V 1M3 | 2004-06-30 |
| Gestion Le Red Tiger Inc. | 1201, Boulevard De Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2X 2A1 | 2020-01-14 |
| Tiger Technology Holdings Canada Inc. | 4350 Sherbrooke Street West, Suite 414, Westmount, QC H3Z 1E3 | 2005-08-23 |
| Les Ressources Tiger Rock Inc. | 250 Place D'youville, 2nd Floor, MontrГ©al, QC H2Y 2B6 | 2011-03-18 |
| Red Tiger Haulage Incorporated | 75 Cairns Dr, Markham, ON L3P 6J3 | 2014-09-26 |
| Neo Ch'an White Tiger Community Incorporated | 195, Darlingside Drive, Toronto, ON M1E 3P4 | 2008-02-29 |
| Tiger Lily Toys Inc. | 839 Du Couvent, Montreal, QC H4C 2R5 | 2015-09-22 |
| Tiger Tiger Productions Bc Inc. | 250-4259 Canada Way, Burnaby, BC V5G 1H1 | 2019-06-26 |
| Divine Foods Store Incorporated | 123 Rockgarden Trail, Brampton, Brampton, ON L6R 3N2 | 2020-02-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on TIGER FOODS INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.