UI TECH CONSULTING INC. (Corporation# 6011233) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2002.
| Corporation ID | 6011233 |
| Business Number | 865183842 |
| Corporation Name | UI TECH CONSULTING INC. |
| Registered Office Address |
7 Ellerbeck Street Toronto ON M4K 2T6 |
| Incorporation Date | 2002-08-13 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALICE THOMAS | 7 ELLERBECK STREET, TORONTO ON M4K 2T6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-13 | current | 7 Ellerbeck Street, Toronto, ON M4K 2T6 |
| Name | 2002-08-13 | current | UI TECH CONSULTING INC. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-13 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Powerhouse Activewear, Inc. | 9 Ellerbeck Street, Toronto, ON M4K 2T6 | 2000-01-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALICE THOMAS | 7 ELLERBECK STREET, TORONTO ON M4K 2T6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4K 2T6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cwm High Tech Consulting Corp. | 190 Cityscape Common Ne., Calgary, AB T3N 0P8 | 2011-01-22 |
| Tech-mfpd Consulting Incorporated | 670 Rue Filiatrault, Saint-laurent, QC H4L 3V4 | 2019-05-04 |
| Integra-tech Corrosion Inc. | 2149 Chesterfield Avenue, North Vancouver, BC V7M 2P7 | |
| Lennie Tech Consulting Inc. | 1383 West 8th Ave, Vancouver, BC V6H 3W4 | 2016-02-17 |
| Gold-tech Consulting Inc. | 1850 Rigaud, Brossard, QC J4X 2J8 | 1999-11-12 |
| Services De Consultation Eme Tech Inc. | 15, Rue De L'argile, Hull, QC J8Z 3G2 | 2003-01-17 |
| Astrolab Tech Consulting Inc. | 515-695 Proudfoot Lane, London, On, London, ON N6H 4Y7 | 2018-11-21 |
| Mw-tech Consulting Inc. | 65 Skymark Dr, Apt 907, Toronto, ON M2H 3N9 | 2013-04-29 |
| Tao Tech Consulting Inc. | 324-15 Northtown Way, Toronto, ON M2N 7A2 | 2004-09-27 |
| S.l. Tech Consulting Inc. | 914-400 Montfort St., Ottawa, ON K1L 8G6 | 2015-04-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on UI TECH CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.