SING AND SOAR INC. (Corporation# 6011021) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 12, 2002.
| Corporation ID | 6011021 |
| Business Number | 865241087 |
| Corporation Name | SING AND SOAR INC. |
| Registered Office Address |
59 Trafalgar Avenue Kitchener ON N2A 1Z5 |
| Incorporation Date | 2002-08-12 |
| Dissolution Date | 2011-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIAN BLACK | 42662 WALTON ROAD, R.R. # 3, WALTON ON N0K 1Z0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-07-07 | current | 59 Trafalgar Avenue, Kitchener, ON N2A 1Z5 |
| Address | 2002-08-12 | 2006-07-07 | 42662 Walton Road, R.r. # 3, Walton, ON N0K 1Z0 |
| Name | 2002-08-12 | current | SING AND SOAR INC. |
| Status | 2011-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-01-14 | 2011-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-12 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-01-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2005-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Film Garage North Inc. | 115 Trafalgar Ave., Kitchener, ON N2A 1Z5 | 2020-05-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palandoo Co. Ltd. | 1292 Old Zeller Dr, Kitchener, ON N2A 0A2 | 2015-07-29 |
| Horus Canada Incorporated | 1235 Old Zeller Drive, Kitchener, ON N2A 0A3 | 2020-08-26 |
| Leather Spa & Restoration Incorporated | 366 Zeller Drive, Kitchener, ON N2A 0A3 | 2020-02-11 |
| Babadzic Inc. | 8-12 Holborn Drive, Kitchener, ON N2A 0A4 | 2011-03-01 |
| Indeal Canada Inc. | 7-3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | 2002-12-04 |
| 8684405 Canada Inc. | 7 - 3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | |
| Indeal Canada Inc. | 7 - 3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | |
| Fbl Engineering Inc. | 320 Beaumont Crescent, Kitchener, ON N2A 0A7 | 2016-03-01 |
| Sage Website Solutions Inc. | 235 Beaumont Crescent, Kitchener, ON N2A 0A8 | 2013-12-01 |
| 7876378 Canada Inc. | 268 Beaumont Cres., Kitchener, ON N2A 0A8 | 2011-05-30 |
| Find all corporations in postal code N2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIAN BLACK | 42662 WALTON ROAD, R.R. # 3, WALTON ON N0K 1Z0, Canada |
| City | Kitchener |
| Post Code | N2A 1Z5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Journal Wah Sing Po Inc. | 2640 Murville St., Brossard, QC J4Y 1N3 | 1988-01-21 |
| Bar Sing Sing Ltee | 96 Rue St-charles, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 2C1 | 1982-05-10 |
| Corporation D'investissements Soar | 1100 Rive Boise, Pierrefonds, QC H8Z 2Y7 | 1984-10-09 |
| La Corporation De Developpement Yet Sing Ltee | 1010 Ste Catherine Street West, Suite 902, Montreal, QC H3B 3R7 | 1981-12-16 |
| Les Epiceries Sun Sing Lung Inc. | 72a Lagauchetiere Street West, Montreal, QC H2Z 1C1 | 1980-02-05 |
| Les Disques Danc-sing Inc. | 1318a St. Catherine St. Street, Montreal, QC H3G 1P6 | 1983-02-04 |
| Soar Everest Inc. | 377 Lauderdale Dr, Maple, ON L6A 4K9 | 2015-11-02 |
| Soar Health Inc. | 719 Pharmacy Ave., Toronto, ON M1L 3J4 | 2018-03-19 |
| Soar Technologies Ltd. | 75, Des Ormeaux, L'ile-perrot, QC J7V 8C8 | 2019-03-19 |
| Soar-hi Logistics Inc. | 112 Ridgeway, Alliston, ON L9R 0M6 | 2001-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on SING AND SOAR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.