MUAMBA-NDUBA SOCIÉTÉ D'IMPORTATION DES PRODUITS ALIMENTAIRES AFRICAINS AU CANADA INC. (Corporation# 6010946) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 12, 2002.
| Corporation ID | 6010946 |
| Business Number | 865193643 |
| Corporation Name | MUAMBA-NDUBA SOCIÉTÉ D'IMPORTATION DES PRODUITS ALIMENTAIRES AFRICAINS AU CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3250, Forest-hill Suite 311 MontrÉal QC H3V 1C8 |
| Incorporation Date | 2002-08-12 |
| Dissolution Date | 2008-01-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| INA DISENGOMOKA MUAMBA | 3250, FOREST-HILL, SUITE 311, MONTRÉAL QC H3V 1C8, Canada |
| RAPHAEL MUAMBA-NDUBA | 3250, FOREST-HILL, SUITE 311, MONTRÉAL QC H3V 1C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-12 | current | 3250, Forest-hill, Suite 311, MontrÉal, QC H3V 1C8 |
| Name | 2002-08-12 | current | MUAMBA-NDUBA SOCIÉTÉ D'IMPORTATION DES PRODUITS ALIMENTAIRES AFRICAINS AU CANADA INC. |
| Status | 2008-01-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-08-13 | 2008-01-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-12 | 2007-08-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-01-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cartrad Services Inc. | 3250 Avenue Forest Hill, App #608, MontrГ©al, QC H3V 1C8 | 2019-01-10 |
| Pure Ambitions Inc. | 3250 Forest Hill Suite 1810, Montreal, QC H3V 1C8 | 2016-05-11 |
| Mf Alliance Inc. | 3250 Av Forest Hill, #1911, Montreal, QC H3V 1C8 | 2007-07-12 |
| Recent Trends Inc. | 3250 Ave. Forest Hill, # 1005, Montreal, QC H3V 1C8 | 2005-09-19 |
| 6440363 Canada Corporation | Apt 1608, Montreal, QC H3V 1C8 | 2005-08-28 |
| 6249094 Canada Inc. | 3250, Rue Forest Hill, Appartement 304, MontrÉal, QC H3V 1C8 | 2004-06-16 |
| Alexip-e & Co. Universal Inc. | 3215 Forest Hill, Apt 310, Montreal, QC H3V 1C8 | 1997-09-15 |
| The Jane Austen Society of North America (canada) | 3250 Forest Hill, Suite 1706, Motnreal, QC H3V 1C8 | 1993-08-10 |
| 156487 Canada Ltee | 3250 Forest Hill, Suite 1811, Montreal, QC H3V 1C8 | 1987-06-12 |
| 122100 Canada Inc. | 3250 Foresthill, Apt. 808, Montreal, QC H3V 1C8 | 1983-03-09 |
| Find all corporations in postal code H3V 1C8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| INA DISENGOMOKA MUAMBA | 3250, FOREST-HILL, SUITE 311, MONTRÉAL QC H3V 1C8, Canada |
| RAPHAEL MUAMBA-NDUBA | 3250, FOREST-HILL, SUITE 311, MONTRÉAL QC H3V 1C8, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H3V 1C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits Alimentaires-importation Et Distribution Pa-id Inc. | 207 De Cordoue, Laval, QC H7M 4P5 | 2002-07-11 |
| Importation Et Distribution De Produits Alimentaires Trio-plus Inc. | 9380 2nd Avenue, Montreal, QC H1Z 2T1 | 1988-08-29 |
| Funama Food Products Corporation Inc. | 10811, Rue Cantin, MontrÉal, QC H1G 2Z9 | 2006-11-09 |
| SociГ©tГ© Commerciale Canadienne D'Г‰tude Et De RГ©alisation Des MarchГ©s Africains Inc. | 1550 Rue Pelletier, Trois-riviГЁres, QC G8Z 2G6 | 2015-04-23 |
| Anf Canada Produits Alimentaires Inc. | 2305 Rue Holt, MontrГ©al, QC H2G 1Y2 | 2018-08-09 |
| Produits D'importation Rolmar Inc. | 34 Rue St-joseph Est, Levis, QC | 1981-10-27 |
| La Compagnie D'import-export De Produits Alimentaires T.m.t. Canada LtÉe | 373 Place D'youville, Montreal, QC | 1985-08-21 |
| Distribution De Produits Alimentaires A.l.r. Inc. | 15, Avenue Peronne, Montreal, QC H3S 1X7 | 1995-12-15 |
| Les Produits Alimentaires Sarah Inc. | 3262b Chemin Ste-foy, Ste-foy, QC G1X 1S1 | 1982-03-16 |
| Les Produits Alimentaires Mercier Ltee | 121 Rue Principale, St-sauveur, QC | 1981-07-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on MUAMBA-NDUBA SOCIÉTÉ D'IMPORTATION DES PRODUITS ALIMENTAIRES AFRICAINS AU CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.