COPPER KEY INTERNATIONAL LTD. (Corporation# 6010920) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 12, 2002.
| Corporation ID | 6010920 |
| Business Number | 865301881 |
| Corporation Name | COPPER KEY INTERNATIONAL LTD. |
| Registered Office Address |
4107 Burkehill Road West Vancouver BC V7V 3L9 |
| Incorporation Date | 2002-08-12 |
| Dissolution Date | 2009-06-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VICTOR YEHIA | 4107 BURKEHILL ROAD, VANCOUVER BC V7V 3L9, Canada |
| LAURENCE LIEBOWITZ | 143-4255 ARBUTUS STREET, VANCOUVER BC V6J 1Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-12-02 | current | 4107 Burkehill Road, West Vancouver, BC V7V 3L9 |
| Address | 2003-09-03 | 2008-12-02 | 1321 Johnston Road, White Rock, BC V4B 3Z3 |
| Address | 2002-08-12 | 2003-09-03 | 15178 Buena Vista Avenue, White Rock, BC V4B 1Y3 |
| Name | 2002-08-12 | current | COPPER KEY INTERNATIONAL LTD. |
| Status | 2009-06-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-01-14 | 2009-06-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-12 | 2009-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-06-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4107 Burkehill Road |
| City | West Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7V 3L9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Chinese Executives Association | 1215, Sinclair Court, West Vancouver, BC V7V 0A5 | 2012-08-06 |
| Universal Outreach Foundation | #601-2108 Argyle Ave., West Vancouver, BC V7V 1A4 | 2018-03-24 |
| Universal Share Inc. | 204-1571, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2020-02-08 |
| V Immigration Consulting Group Inc. | 1571 Bellevu, West Vanvouver, BC V7V 1A6 | 2013-08-26 |
| Nomis Technologies Inc. | 1525 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2000-03-23 |
| Canadian West Vancouver Asian Association | 101-1590 Bellevue Ave, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2014-09-14 |
| Neidpath Solutions Group Inc. | 1590 Bellevue Avenue, Suite 101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2000-01-06 |
| Publipage Full Spectrum Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 1997-09-24 |
| Third Entity Inc. | 1590 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2001-03-09 |
| 4056124 Canada Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2002-06-14 |
| Find all corporations in postal code V7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VICTOR YEHIA | 4107 BURKEHILL ROAD, VANCOUVER BC V7V 3L9, Canada |
| LAURENCE LIEBOWITZ | 143-4255 ARBUTUS STREET, VANCOUVER BC V6J 1Z1, Canada |
| City | West Vancouver |
| Post Code | V7V 3L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Г‰nergie Г‰olienne Du Mont Copper Inc. | 115 Rue Du Ruisseau, P.o. Box 847, Murdochville, QC G0E 1W0 | 2002-02-07 |
| Monster Copper Resources Inc. | Robson Court, 1000 - 840 Howe Street, Vancouver, BC V6Z 2M1 | 2001-05-15 |
| Copper Cliff Investments Inc. | 40 Elgin St, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 5K6 | 1987-03-04 |
| Cordillera Copper Ltd. | 1200 Waterfront Centre, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3L6 | |
| Copper Cliff Dairy Limited | 58 Balsalm Street, Copper Cliff, Sudbury, ON P0M 1N0 | |
| 911 International Law Enforcement Gear Inc. | 110 Copper Creek Drive, Suite 301-c, Markham, ON L6B 0P9 | 2006-01-09 |
| Copper International Corporation | 1 Richmond Street West, Suite 701, Toronto, ON M5H 3W4 | 2003-10-30 |
| Eastern Copper International Inc. | 1100 RenГ©-lГ©vesque West Blvd., 610, Montreal, QC H3B 4N4 | 2017-01-30 |
| Cerro Copper Du Canada LtÉe | 2001 Speers Road, Oakville, ON L6J 5E1 | |
| Frontera Copper Corporation | 333 Bay Street, Suite 3400, Toronto, ON M5H 2S7 |
Please comment or provide details below to improve the information on COPPER KEY INTERNATIONAL LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.