Norric Technologies Inc. (Corporation# 6010504) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 9, 2002.
| Corporation ID | 6010504 |
| Business Number | 865393441 |
| Corporation Name | Norric Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
87 Main, P.o. Box 192 Morewood ON K0A 2R0 |
| Incorporation Date | 2002-08-09 |
| Dissolution Date | 2008-06-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CAISSIE NORMAN | 87 MAIN, P.O. BOX 192, MOREWOOD ON K0A 2R0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-02-10 | current | 87 Main, P.o. Box 192, Morewood, ON K0A 2R0 |
| Address | 2002-08-09 | 2005-02-10 | 1686 Country Walk Drive, Orlean, ON K1C 8E1 |
| Name | 2002-08-09 | current | Norric Technologies Inc. |
| Status | 2008-06-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-01-12 | 2008-06-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-09 | 2008-01-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-06-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-03-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sidepony Marketing Inc. | 11 Hume Street, Morewood, ON K0A 2R0 | 2017-10-04 |
| 8169586 Canada Inc. | 8 Russell Street, Morewood, ON K0A 2R0 | 2012-04-17 |
| Gypsy At Heart Design Inc. | 19 Moffat Street, P.o. Box 43, Morewood, ON K0A 2R0 | 2005-01-12 |
| 3653986 Canada Inc. | 101 Main, P O Box 48, Morewood, ON K0A 2R0 | 1999-08-20 |
| 9270680 Canada Inc. | 50 Main Street, Morewood, ON K0A 2R0 | 2015-04-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9039708 Canada Inc. | 3930 Stagecoach Rd. S, Osgoode, ON K0A 0W2 | 2014-10-02 |
| Gagne Homestead and Rescue | 5648 County Road No 29, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-11-16 |
| Seasonal Clean Inc. | 20-306 Honeyborne St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-09-15 |
| 12323788 Canada Inc. | 1200 Clayton Road, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-09-08 |
| 12278472 Canada Inc. | 1206 Goldline Road, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-08-18 |
| 12263220 Canada Inc. | 244 Jamieson St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-08-12 |
| Stagedx Inc. | 220 Stonehome Crescent, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-08-12 |
| 12238136 Canada Inc. | 45 Carleton Street, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-07-31 |
| Grant Lackey Construction Inc. | 1715 Ramsay Concession 3a, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-07-01 |
| Bouffage Kitchen Inc. | 326 Wylie St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-06-29 |
| Find all corporations in postal code K0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CAISSIE NORMAN | 87 MAIN, P.O. BOX 192, MOREWOOD ON K0A 2R0, Canada |
| City | MOREWOOD |
| Post Code | K0A 2R0 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + MOREWOOD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Technologies Purement Logique Inc. | 14717 E Notre Dame, Montreal, QC | 1992-11-24 |
| Printing Air Technologies Inc. | 340 Joseph Carrier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 1999-03-03 |
| Etc Electronic Technologies Incorporated | 51 Worcester Road, Toronto, ON M9W 4K2 | 1999-03-19 |
| H.t.r.c. Paper Technologies Inc. | 2727, Rue King Ouest, Bureau 300, Sherbrooke, QC J1L 1C2 | 1997-09-22 |
| Les Technologies Informatiques I.v.t. Inc. | 3889 Chestwoot Drive, Downsview, ON M7A 2R8 | 1990-12-24 |
| Development of Technologies In Medicine Dtm Inc. | 3167 De Chavigny, Ste-foy, QC G1X 1T5 | 1994-10-14 |
| Earthchange Technologies Inc. | 4247 St. Dominique, Suite 201, Montreal, QC H2W 2A9 | 1999-06-15 |
| Sos Emergency Response Technologies Inc. | 136 Merizzi, St-laurent, QC H4T 1S4 | 1975-09-22 |
| Marketucan Technologies Inc. | 564-1804, Boul. Le Corbusier, Laval, QC H7S 2N3 | 2011-09-30 |
| Net Integration Technologies (quebec) Inc. | 23 Boulevard De L'aeroport, Bromont, QC J2L 1A3 | 2005-12-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Norric Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.