BONETREE CORPORATION (Corporation# 6010369) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 8, 2002.
| Corporation ID | 6010369 |
| Business Number | 865470645 |
| Corporation Name | BONETREE CORPORATION |
| Registered Office Address |
85 Langley Avenue Toronto ON M4K 1B4 |
| Incorporation Date | 2002-08-08 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSHUA RUBIN | 85 LANGLEY AVENUE, TORONTO ON M4K 1B4, Canada |
| CHRISTOPHER DE SOUZA | 11 DONMORE AVENUE, TORONTO ON M4J 3V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-08 | current | 85 Langley Avenue, Toronto, ON M4K 1B4 |
| Name | 2002-08-08 | current | BONETREE CORPORATION |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-08 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dancing Mice Productions Ltd. | 7 Langley Avenue, Toronto, ON M4K 1B4 | 2000-09-08 |
| 4213548 Canada Ltd. | 37 Langley Avenue, Toronto, ON M4K 1B4 | 2003-12-29 |
| Northern Dancer, The Movie Inc. | 7 Langley Avenue, Toronto, ON M4K 1B4 | 2013-07-16 |
| 12510626 Canada Inc. | 7 Langley Avenue, Toronto, ON M4K 1B4 | 2020-11-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSHUA RUBIN | 85 LANGLEY AVENUE, TORONTO ON M4K 1B4, Canada |
| CHRISTOPHER DE SOUZA | 11 DONMORE AVENUE, TORONTO ON M4J 3V3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4K 1B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Antiarrhythmic Gateway Corporation Inc. | 83 West St-paul, Montreal, QC H2Y 1Z1 | 2009-11-03 |
| Corporation Des Pilotes Du Bas Saint-laurent Inc. | 240, Dalhousie, QuГ©bec, QC G1K 8M8 | 2008-12-02 |
| Corporation Livre 4 | 155 Commerce Valley Dr. East, Thornhill, ON L3T 7T2 | 1999-01-19 |
| Td Mortgage Investment Corporation | 324 8th Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 2Z2 | |
| Corporation Mondiale Gse | 2500, Daniel-johnson, Bureau 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2007-12-21 |
| Dak Medicine Professional Corporation | 84 Thurlow Road, Hampstead, QC H3X 3G9 | 2016-11-21 |
| Corporation of Pilots for and Below The Harbour of Quebec | 240 Dalhousie, QuÉbec, QC G1K 8M8 | 1860-05-19 |
| Corporation Du Gaz De La Cite, Limitee | 505 University Ave, Toronto 2, ON M5G 1X4 | 1966-01-26 |
| Live Associate Corporation | 39 King Street, Saint John, NB E2L 5B2 | 2014-07-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on BONETREE CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.