6010342 CANADA INC. (Corporation# 6010342) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 1, 2002.
| Corporation ID | 6010342 |
| Business Number | 863080248 |
| Corporation Name | 6010342 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1539, Rue Des Caboteurs LГ©vis QC G7A 0T3 |
| Incorporation Date | 2002-09-01 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DOMINIQUE BLOUIN | 1539, rue des Caboteurs, Lévis QC G7A 0T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-12-05 | current | 1539, Rue Des Caboteurs, LГ©vis, QC G7A 0T3 |
| Address | 2011-09-19 | 2016-12-05 | 3270 Rue De La Campanule, Sherbrooke, QC J1N 4K7 |
| Address | 2006-02-15 | 2011-09-19 | 307 Chemin Forestier, Saint-nicolas, QC G7A 3H1 |
| Address | 2002-09-01 | 2006-02-15 | 216, Rue Villeneuve, Mont-saint-hilaire, QC J3H 6B9 |
| Name | 2006-02-08 | current | 6010342 CANADA INC. |
| Name | 2002-09-01 | 2006-02-08 | 6010342 CANADA INC. |
| Status | 2006-02-08 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2006-02-08 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-01 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-02-08 | Revival / Reconstitution | |
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tunmedtrade IncorporÉe | 147,henriette Dessaules, Levis, QC G7A 0C5 | 2010-02-03 |
| 11913824 Canada Inc. | 1125 Rue De L'aulneuse, LГ©vis, QC G7A 0E1 | 2020-02-19 |
| DГ©varco Inc. | 1532 Rue Du Layon, Levis, QC G7A 0E6 | 2009-08-25 |
| Gestion Michel R. Robitaille Inc. | 1104 Rue Des Herbiers, Saint-nicolas, QC G7A 0G6 | 2011-06-30 |
| 12087081 Canada Inc. | 1103 Du Botaniste, LГ©vis, QC G7A 0G7 | 2020-05-27 |
| Gestion Slan Inc. | 1142, Du Botaniste, LГ©vis (saint-nicolas), QC G7A 0G7 | 2010-05-17 |
| 10058785 Canada Inc. | 1050 Rue Des ГЋles-du-vent, LГ©vis, QC G7A 0G8 | 2017-01-12 |
| Gestion Richard Vien Inc. | 1074 Des Iles Du Vent, St-nicolas, QC G7A 0G8 | 2012-10-15 |
| Jess-eric Constructions Inc. | 1097 Rue Des Г®les-du-vent, LГ©vis, QC G7A 0H1 | 2007-02-07 |
| Gestion Andre Bertrand Inc. | 1078 Des Saisons, LГ©vis, QC G7A 0H2 | 2004-02-10 |
| Find all corporations in postal code G7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DOMINIQUE BLOUIN | 1539, rue des Caboteurs, Lévis QC G7A 0T3, Canada |
| City | LГ©vis |
| Post Code | G7A 0T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6010342 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.