6010326 CANADA INC. (Corporation# 6010326) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 8, 2002.
| Corporation ID | 6010326 |
| Business Number | 865499883 |
| Corporation Name | 6010326 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
10 Factory Lane P.o. Box 12110 St. John's NL A1C 6J7 |
| Incorporation Date | 2002-08-08 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BILL GULLAGE | 43 AHMADI CRESCENT, BEDFORD NS B4A 4E5, Canada |
| ROD WARK | 64 PEREGRINE CRESCENT, BEDFORD NS B4A 3C1, Canada |
| RAY MILLER | 43 WESTMINSTER DRIVE, MOUNT PEARL NL A1N 4T7, Canada |
| ANDREW BOSWELL | 134 SHORE DRIVE, BEDFORD NS B4A 2E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-08 | current | 10 Factory Lane, P.o. Box 12110, St. John's, NL A1C 6J7 |
| Name | 2002-08-08 | current | 6010326 CANADA INC. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-08 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 10 FACTORY LANE |
| City | ST. JOHN'S |
| Province | NL |
| Postal Code | A1C 6J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Newfoundland Telephone (1996) Ltd. | 10 Factory Lane, Fort William, NL A1C 5H6 | |
| Aliant Advancecom Inc. | 10 Factory Lane, Fort William Bldg., St. John's, NL A1C 5H6 | |
| Newtel Communications (2001) Inc. | 10 Factory Lane, Fort William Bldg., St. John's, NL A1C 5H6 | |
| Newtel Mobility (2001) Inc. | 10 Factory Lane, Fort William Blg, St Johns, NL A1C 6H5 | |
| Xwave Solutions Inc. | 10 Factory Lane, P.o. Box 12110, St. John`s, NL A1C 6J7 | |
| 3804755 Canada Inc. | 10 Factory Lane, P.o. Box 12800, St. John`s, NL A1B 4T2 | |
| Xwave Solutions Inc. | 10 Factory Lane, P.o. Box:12800, St. John's, NL A1B 4T2 | 2003-08-22 |
| Memm Holdings Inc. | 10 Factory Lane, Fort William Building, St. John's, NL A1C 6H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Newtel Mobility Limited | 51 O`leary Avenue, P.o. Box 1210, St. John`s, NL A1C 6J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Steelejet Limited | 115 George Street, St. John's, NL A1C 0B7 | 2020-02-11 |
| Taco Newfoundland Ltd. | 55 Brougham, Paradise, NL A1C 0C8 | 2012-07-30 |
| Myles Realty Management Inc. | 93 Water Street Unit 303, St. John's, NL A1C 1A5 | 2012-01-31 |
| Long Harbour Holdings Inc. | 95 Water Street, 2nd Floor, St. John's, NL A1C 1A5 | 2008-02-01 |
| Long Harbour Holdings Inc. | 95 Water Street, 2nd Floor, St. John's, NL A1C 1A5 | |
| 6918573 Canada Inc. | 95 Water Street, 2nd Floor, St. John's, NL A1C 1A5 | 2008-02-06 |
| Canadian Northern Outfitters Inc. | 95 Water Street, St. John's, NL A1C 1A5 | |
| 3d Helicopters Inc. | 95 Water Street, 2nd Floor, St.johns, NL A1C 1A5 | 2014-12-23 |
| Canadian Northern Outfitters Inc. | 95 Water Street, 2nd Floor, St.johns, NL A1C 1A5 | 2014-12-23 |
| City Stars Holdings Inc. | 95 Water Street, 2nd Floor, St.johns, NL A1C 1A5 | 2014-12-24 |
| Find all corporations in postal code A1C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BILL GULLAGE | 43 AHMADI CRESCENT, BEDFORD NS B4A 4E5, Canada |
| ROD WARK | 64 PEREGRINE CRESCENT, BEDFORD NS B4A 3C1, Canada |
| RAY MILLER | 43 WESTMINSTER DRIVE, MOUNT PEARL NL A1N 4T7, Canada |
| ANDREW BOSWELL | 134 SHORE DRIVE, BEDFORD NS B4A 2E4, Canada |
| City | ST. JOHN'S |
| Post Code | A1C 6J7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6010326 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.