6010091 CANADA INC. (Corporation# 6010091) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 7, 2002.
| Corporation ID | 6010091 |
| Business Number | 865551840 |
| Corporation Name | 6010091 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3045 West 5th Avenue Vancouver BC V6K 1T8 |
| Incorporation Date | 2002-08-07 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARULA PETKOVIC | 3045 WEST 5TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 1T8, Canada |
| STIPE DIZDAR | 3045 WEST 5TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 1T8, Canada |
| TONY PETKOVIC | 3045 WEST 5TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 1T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-07 | current | 3045 West 5th Avenue, Vancouver, BC V6K 1T8 |
| Name | 2002-08-07 | current | 6010091 CANADA INC. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-07 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3978664 Canada Inc. | 3045 West 5th Ave, Vancouver, BC V6K 1T8 | 2001-11-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11186833 Canada Corporation | 319-2268 West Broadway St, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2019-01-08 |
| Attaverse Inc. | 2268 West Broadway, 714, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2017-02-14 |
| Parham International Trade Inc. | 408-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2014-04-09 |
| Chatswood Computer Consultants Ltd. | 406 -2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2006-03-08 |
| Choose KГјbs Ltd. | 2268 W Broadway, 519, Vancouver, BC V6K 0B2 | 2018-08-12 |
| Spar King Electric Limited | 407-2525 Carnarvon St, Vancouver, BC V6K 0C6 | 2015-04-20 |
| Immunitor Inc. | 2912 West Broadway, 365, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2010-09-09 |
| Flextime Professionals Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-01-17 |
| Flextime Holdings Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-07-10 |
| Flextime Consulting Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-07-15 |
| Find all corporations in postal code V6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARULA PETKOVIC | 3045 WEST 5TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 1T8, Canada |
| STIPE DIZDAR | 3045 WEST 5TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 1T8, Canada |
| TONY PETKOVIC | 3045 WEST 5TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 1T8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6K 1T8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6010091 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.