Electronics Recycling (Canada) Co. Ltd. (Corporation# 6010059) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 6010059 |
| Business Number | 883440810 |
| Corporation Name | Electronics Recycling (Canada) Co. Ltd. |
| Registered Office Address |
12187 Industrial Road Surrey BC V3V 3S1 |
| Dissolution Date | 2009-06-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUAN FERNANDEZ MABANTA | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| EDWARD WU | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| SUN CHUAN LI | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| JIN HUA WU HUA WU | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| HONG BO WU | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-07 | current | 12187 Industrial Road, Surrey, BC V3V 3S1 |
| Name | 2008-03-31 | current | Electronics Recycling (Canada) Co. Ltd. |
| Name | 2002-08-07 | 2008-03-31 | Electronics Recycling (Canada) Co. Ltd. |
| Status | 2009-06-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-01-14 | 2009-06-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-03-31 | 2009-01-14 | Active / Actif |
| Status | 2008-02-13 | 2008-03-31 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-09-14 | 2008-02-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-07 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-06-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-03-31 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-02-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-07 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2003-07-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2003-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clear Decisions Technology Inc. | 10557 127a Street, Surrey, BC V3V 0A7 | 2016-04-13 |
| Az Capital Management Inc. | 10557 127a Street, Surrey, BC V3V 0A7 | 2016-05-02 |
| Zorox Construction Ltd. | 8855-131 Street, Main Floor, Surrey, BC V3V 0A8 | 2001-10-18 |
| 10579041 Canada Inc. | Unit 2 9405 121 Street, Surrey, BC V3V 0A9 | 2018-01-12 |
| 9348506 Canada Inc. | 37-9405 121 St, Surrey, BC V3V 0A9 | 2015-06-26 |
| 12280906 Canada Inc. | 9533 130a Street, Unit-44, Surrey, BC V3V 0B8 | 2020-08-19 |
| Canadian Society of Palliative Care Physicians/societe Canadienne Des Medecins De Soin Palliatifs | Suite 584, 1a - 12830 - 96th Avenue, Surrey, BC V3V 0C2 | 1994-08-23 |
| Efc Equipment Finance Canada Corp. | 909 - 13737 96 Avenue, Surrey, BC V3V 0C6 | 2020-05-27 |
| Adroit Overseas Enterprises (ca) Ltd. | 512-13737 96 Avenue, Surrey, BC V3V 0C6 | 2018-11-23 |
| City Centre Lending Corporation | #909 13737 96 Avenue, Surrey, BC V3V 0C6 | 2017-04-08 |
| Find all corporations in postal code V3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JUAN FERNANDEZ MABANTA | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| EDWARD WU | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| SUN CHUAN LI | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| JIN HUA WU HUA WU | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| HONG BO WU | 12187 INDUSTRIAL ROAD, SURREY BC V3V 3S1, Canada |
| City | SURREY |
| Post Code | V3V 3S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Electronics Recycling Inc. | 6311 Taseko Cresent, Richmond, BC V7C 2N4 | 2010-05-21 |
| Twenty-twelve Electronics Recycling Inc. | 6 Bexley Place, Unit 107, Ottawa, ON K2H 8W2 | 2005-12-21 |
| Electronics Recycling Global Co. Ltd. | 1880-1055 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2003-05-22 |
| Mrl Metals Recycling Limited | 40 King Street West,, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Ncc Electronics Ltd. | 7800 Twin Oaks Drive, Windsor, ON N8N 5B6 | |
| Consolidated Recycling Incorporated | 1801 Hopkins Street South, Whitby, ON L1N 5T1 | |
| Tire Recycling Atlantic Canada Corporation | 149 Industrial Park Road, Minto, NB E4B 3A6 | |
| Ontario Mattress Recycling Inc. | 440 Raymond Avenue, Orillia, ON L3V 6X8 | |
| Palleon Electronics Canada Ltee. | 1615 Joyce Street, P.o.box 639, Cornwall, QC K6H 5T3 | 1974-03-04 |
| Les Electronics Camtron Enternational Ltee | 160 Graveline Street, St-laurent, QC H4T 1R7 | 1977-10-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Electronics Recycling (Canada) Co. Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.