Vrithi Global Solutions Inc. (Corporation# 6009972) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 7, 2002.
| Corporation ID | 6009972 |
| Business Number | 865585244 |
| Corporation Name | Vrithi Global Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
1081 Knotty Pine Grove Mississauga ON L5W 1J6 |
| Incorporation Date | 2002-08-07 |
| Dissolution Date | 2008-02-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAMESH WARRIER | 1081 KNOTTY PINE GROVE GROVE, MISSISSAUGA ON L5W 1J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-07 | current | 1081 Knotty Pine Grove, Mississauga, ON L5W 1J6 |
| Name | 2002-08-07 | current | Vrithi Global Solutions Inc. |
| Status | 2008-02-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-01-12 | 2008-02-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-07 | 2008-01-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-02-06 | Dissolution | Section: 210 |
| 2002-08-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2004-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2003-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1081 KNOTTY PINE GROVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1J6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bsteller Group Inc. | 1115 Knotty Pine Grove, Mississauga, ON L5W 1J6 | 2020-08-14 |
| Akhroma Inc. | 1104 Knotty Pine Grove, Mississauga, ON L5W 1J6 | 2019-07-12 |
| 10401358 Canada Inc. | 1128 Knotty Pine Grove, Mississauga, ON L5W 1J6 | 2017-09-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAMESH WARRIER | 1081 KNOTTY PINE GROVE GROVE, MISSISSAUGA ON L5W 1J6, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5W 1J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cpc-global Business Solutions Inc. | 425 Viger Ouest, Bur 410, Montreal, QC H2Z 1X2 | 1995-10-06 |
| Abl Global Solutions Incorporated | 47 Rue LanctГґt, Gatineau, QC J8Y 1B5 | 2020-09-04 |
| Solutions Swissnova Global Inc. | 2485 Rue Du Hameau, Sainte-adГЁle, QC J8B 2G1 | 2010-07-14 |
| Lbm Global Solutions Inc. | 142 15550 26 Ave, Surrey, BC V4P 1C6 | 2004-09-17 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
| Global Partner Solutions Inc. | 1415 32e Avenue, Lachine, QC H8T 3J1 | 2006-08-24 |
| Fow Global Media Solutions Inc. | 570-33rd Avenue, Apt. 401, Lachine, QC H8T 1Y8 | 2010-12-17 |
| Les Solutions Globales Aux Stationnements S.a. Inc. | 6437 35e Ave., Montreal, QC H1T 3A4 | 2001-12-19 |
| Global Partner Solutions Inc. | 100-1675, Route Transcanadienne, Dorval, QC H9P 1J9 | |
| Global Partner Solutions Inc. | 100-1675, Route Transcanadienne, Dorval, QC H9P 1J1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Vrithi Global Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.