LES ENTREPRISES P.A. ALARIE LTEE (Corporation# 538540) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1980.
| Corporation ID | 538540 |
| Business Number | 103165932 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES P.A. ALARIE LTEE |
| Registered Office Address |
89 Boulevard Est Maskinonge QC J0K 1N0 |
| Incorporation Date | 1980-04-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL-ANDRE ALARIE | 89 BOULEVARD EST, MAKINONGE QC J0K 1N0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-03-31 | 1980-04-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-04-01 | current | 89 Boulevard Est, Maskinonge, QC J0K 1N0 |
| Name | 1980-04-01 | current | LES ENTREPRISES P.A. ALARIE LTEE |
| Status | 1980-04-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1980-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 89 BOULEVARD EST |
| City | MASKINONGE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1N0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2848937 Canada Inc. | 234 Rr 1, Cote Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1992-09-01 |
| Bermex Construction Inc. | 215 Boul. Ouest, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1991-10-31 |
| Bellemare & Bergeron Inc. | 16 Rue Ste-julie, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1987-09-08 |
| Les Meubles Lucobec Inc. | 16-b Ste-julie, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1984-10-19 |
| Epicerie Chez France Inc. | 66 St-aime, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1984-09-18 |
| Gestion Yvon Gervais Inc. | 155 Rue St-charles, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1983-10-11 |
| Ultract Louchel Inc. | 50 St-denis, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1981-05-08 |
| Les Fourrures H.t. Ltee | 93 Rue St-laurent, Maskinonge, QC J0K 1N0 | 1981-02-20 |
| Les Petroles Yvon Vincent Inc. | 259 Riviere-sud Est, Maskinoge, QC J0K 1N0 | 1980-09-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La ForestiГЁre Sylvestre De Berthier Inc. | 620, Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-12-01 |
| Ebi Latam Inc. | 670 Rue De Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-10-21 |
| Transport Éric HÉlie Inc. | 500, Rivière Bayonne Sud, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-06-11 |
| Centre De L'immigrant Roumain Au Canada (c.e.r.c) | 300 Rang Sainte PhilomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-01-07 |
| 10927538 Canada Inc. | 300, Rang De La RiviГЁre-bayonne Nord, Sainte-geneviГЁve-de-berthier, QC J0K 1A0 | 2018-08-01 |
| Pangea Foods Inc. | 300 Rang Sainte-philomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-06-05 |
| Education Innovation Association | 480 Rue Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-03-08 |
| 10086584 Canada Inc. | 891, Rue Saint-viateur, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-03-01 |
| Agrilogy Inc. | 752 Grande Cote, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-02-15 |
| Г‰cole De Danse GravitГ© Inc. | 1081 Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2016-06-30 |
| Find all corporations in postal code J0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL-ANDRE ALARIE | 89 BOULEVARD EST, MAKINONGE QC J0K 1N0, Canada |
| City | MASKINONGE |
| Post Code | J0K1N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises En Electricite G. Alarie Inc. | 6495 Albani, Montreal, QC | 1979-08-01 |
| Les Revetements De Planchers Alarie Ltee | 259 Laviolette, St-jerome, QC J7Y 2S6 | 1982-09-02 |
| Les Placements Ubald Alarie Ltee | 25 Rue Notre-dame, Charlemagne, QC J5Z 1G8 | 1983-07-18 |
| J. Alarie Construction Cie (canada) Ltee | 7840 Henri Beland, Montreal, QC H4K 1A2 | 1978-02-10 |
| Alarie & Laforest Ltee | 79 18e Rue, Laval Des Rapides Laval, QC H7N 1G7 | 1979-05-24 |
| 176130 Canada Inc. | 46 Rue Alarie, Val-david, QC J0T 2N0 | 1985-04-25 |
| M. Alarie Delimbing Inc. | 410 Bonnieview Road, Kapuskasing, ON P5N 2X8 | 1992-03-31 |
| Les Evaluations L. Alarie Inc. | 4454 Bordeaux, Montreal, QC H2H 1Z7 | 1983-04-08 |
| Gestion Daniel Alarie Inc. | 52, Bernard Crescent, L'orignal, ON K0B 1K0 | 2016-04-13 |
| Transport Robert Alarie Inc. | 25 Rue Louis Roch, Ile Bizard, QC H4A 2T3 | 1984-05-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES P.A. ALARIE LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.