THE CEDARS CANCER FOUNDATION AT THE MCGILL UNIVERSITY HEALTH CENTRE (Corporation# 538469) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1980.
| Corporation ID | 538469 |
| Business Number | 105202501 |
| Corporation Name |
THE CEDARS CANCER FOUNDATION AT THE MCGILL UNIVERSITY HEALTH CENTRE LA FONDATION DU CANCER DES CÈDRES AU CENTRE UNIVERSITAIRE DE SANTÉ MCGILL |
| Registered Office Address |
1310 Greene Avenue Suite 520 Westmount QC H3Z 2B2 |
| Incorporation Date | 1980-04-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CATHERINE COOK | 77 HOLTON AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 1G2, Canada |
| ARMEN APRIKIAN | 11870 DU BEAU-BOIS AVENUE, MONTREAL QC H4K 2Y4, Canada |
| JEFF SHAMIE | 4 DE CASSON ROAD, WESTMOUNT QC H3Y 2H1, Canada |
| MICHAEL FLINKER | 637 MURRAY HILL AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 2W8, Canada |
| GWEN ANDREWS NACOS | 75 BELVEDERE ROAD, WESTMOUNT QC H3Y 1G8, Canada |
| NADIM RIZK | 3028 PICQUET ROAD, MONTRÉAL QC H3H 2T9, Canada |
| ADAM TURNER | 21 GROVE PARK, WESTMOUNT QC H3Y 3E6, Canada |
| DIANA FERRARA SCALIA | 5 SUNNYSIDE AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 1B9, Canada |
| ANTHONY CALVILLO | 2278 DES ANDES STREET, MONTRÉAL QC H4R 3G3, Canada |
| TONY AKSA | 3380 SAVARD STREET, MONTRÉAL QC H4K 2N3, Canada |
| ROGER TABAH | 1227 SHERBROOKE STREET WEST, SUITE 62, MONTREAL QC H3G 1G1, Canada |
| SAM KERSHEH | 435 VIVIAN AVENUE, MOUNT ROYAL QC H3P 1P6, Canada |
| ROLA DAGHER | 33 HAMLET COMMON, OAKVILLE ON L6L 0E2, Canada |
| BRUCE SHADEED | 332 KENASTON AVENUE, MOUNT ROYAL QC H3R 1M8, Canada |
| CHRISTINA AYOUB MILLER | 4893 DE MAISONNEUVE BLVD. WEST, WESTMOUNT QC H3Z 1M7, Canada |
| LISA CHAMANDY | 4565 OXFORD AVENUE, MONTRÉAL QC H4A 2Y9, Canada |
| ANDREW CARTER | 21 BAYVIEW AVENUE, POINTE-CLAIRE QC H9S 5C1, Canada |
| DEMO TRIFONOPOULOS | 258 ALICE-CARRIÈRE STREET, BEACONSFIELD QC H9W 6E6, Canada |
| MICHAEL NEWTON | 2500 PIERRE-DUPUY AVENUE, APT. 709, MONTRÉAL QC H3C 4L1, Canada |
| STELLA VASSALLO | 1414 REDPATH CRESCENT, MONTRÉAL QC H3G 1A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-01-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1980-04-01 | 2014-01-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1980-03-31 | 1980-04-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-02-21 | current | 1310 Greene Avenue, Suite 520, Westmount, QC H3Z 2B2 |
| Address | 2014-01-28 | 2018-02-21 | 2155 Guy Street, Suite 900, Montreal, QC H3H 2R9 |
| Address | 2009-03-31 | 2014-01-28 | 687 Avenue Des Pins, Bureau 315, Montreal, QC H3A 1A1 |
| Address | 1980-04-01 | 2009-03-31 | 666 Ouest, Rue Sherbrooke, Suite 1501, Montreal, QC H3A 1E7 |
| Name | 2014-11-19 | current | THE CEDARS CANCER FOUNDATION AT THE MCGILL UNIVERSITY HEALTH CENTRE |
| Name | 2014-11-19 | current | LA FONDATION DU CANCER DES CÈDRES AU CENTRE UNIVERSITAIRE DE SANTÉ MCGILL |
| Name | 2005-11-07 | 2014-11-19 | THE CEDARS CANCER INSTITUTE AT THE MCGILL UNIVERSITY HEALTH CENTRE |
| Name | 2005-11-07 | 2014-11-19 | L'INSTITUT DES CÈDRES CONTRE LE CANCER AU CENTRE UNIVERSITAIRE DE SANTÉ MCGILL |
| Name | 1989-11-29 | 2005-11-07 | L'INSTITUT DES CEDRES CONTRE LE CANCER A L'HOPITAL ROYAL VICTORIA |
| Name | 1989-11-29 | 2005-11-07 | THE CEDARS CANCER INSTITUTE AT THE ROYAL VICTORIA HOSPITAL |
| Name | 1980-04-01 | 1989-11-29 | LE FONDS DES CEDRES CONTRE LE CANCER DE L'HOPITAL ROYAL VICTORIA |
| Name | 1980-04-01 | 1989-11-29 | THE CEDARS CANCER FUND OF THE ROYAL VICTORIA HOSPITAL |
| Status | 2014-01-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-01-27 | 2014-01-28 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-01-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-04-01 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-11-19 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2014-01-28 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-12-28 | Amendment / Modification | |
| 2011-12-28 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-11-27 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2005-11-07 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-09-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-07-05 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-07-20 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1980-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-16 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Gestions P E T L U Ltee | 1310 Greene Avenue, Suite 850, Westmount, QC H4Z 2B2 | 1977-12-19 |
| 162942 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 450, Westmount, QC H3Z 2B2 | 1988-07-07 |
| 2819155 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 450, Montreal, QC H3Z 2B2 | 1992-05-07 |
| 2824990 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 400, Westmount, QC H3Z 2B2 | 1992-06-01 |
| La Compagnie De Gestion Schatia LtÉe | 1310 Greene Avenue, Suite 920, Westmount, QC H3Z 2B2 | |
| Les Entreprises Carter-fraser Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 400, Westmount, QC H3Z 2B2 | |
| Renova Rd Construction Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 320, Westmount, QC H3Z 2B2 | 1998-06-29 |
| Capitale Ville Marie Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 850, Westmount, QC H3Z 2B2 | |
| 170292 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 310, Westmount, QC H3Z 2B2 | 1989-11-15 |
| 3752470 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 400, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2000-04-26 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Doze Laboratoire Inc. | 1310 Rue Green, Suite 540, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2019-10-27 |
| 11388959 Canada Inc. | 1308gr-1310 Greene Av., Westmount, QC H3Z 2B2 | 2019-05-02 |
| Mindfulnessmtl | 1310 Greene Avenue, Suite 500, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2017-05-01 |
| 8729417 Canada Inc. | 1310, Greene Avenue, Suite 920, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-12-17 |
| 8706859 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 200, Montreal, QC H3Z 2B2 | 2013-11-25 |
| 8695962 Canada Inc. | 650-1310 Av Greene, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-11-13 |
| Imd Research Inc. | 540-1310 Greene Ave, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-10-11 |
| J. Robert Swidler & Associates Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 400, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-07-24 |
| Aro Ink Jet Inc. | 1310 Greene Ave # 730, Westmount, Quebec, QC H3Z 2B2 | 2004-06-30 |
| Cxi International Ltd. | 1310 Greene Ave. # 730, Westmount, Quebec, QC H3Z 2B2 | 2004-06-16 |
| Find all corporations in postal code H3Z 2B2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CATHERINE COOK | 77 HOLTON AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 1G2, Canada |
| ARMEN APRIKIAN | 11870 DU BEAU-BOIS AVENUE, MONTREAL QC H4K 2Y4, Canada |
| JEFF SHAMIE | 4 DE CASSON ROAD, WESTMOUNT QC H3Y 2H1, Canada |
| MICHAEL FLINKER | 637 MURRAY HILL AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 2W8, Canada |
| GWEN ANDREWS NACOS | 75 BELVEDERE ROAD, WESTMOUNT QC H3Y 1G8, Canada |
| NADIM RIZK | 3028 PICQUET ROAD, MONTRÉAL QC H3H 2T9, Canada |
| ADAM TURNER | 21 GROVE PARK, WESTMOUNT QC H3Y 3E6, Canada |
| DIANA FERRARA SCALIA | 5 SUNNYSIDE AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 1B9, Canada |
| ANTHONY CALVILLO | 2278 DES ANDES STREET, MONTRÉAL QC H4R 3G3, Canada |
| TONY AKSA | 3380 SAVARD STREET, MONTRÉAL QC H4K 2N3, Canada |
| ROGER TABAH | 1227 SHERBROOKE STREET WEST, SUITE 62, MONTREAL QC H3G 1G1, Canada |
| SAM KERSHEH | 435 VIVIAN AVENUE, MOUNT ROYAL QC H3P 1P6, Canada |
| ROLA DAGHER | 33 HAMLET COMMON, OAKVILLE ON L6L 0E2, Canada |
| BRUCE SHADEED | 332 KENASTON AVENUE, MOUNT ROYAL QC H3R 1M8, Canada |
| CHRISTINA AYOUB MILLER | 4893 DE MAISONNEUVE BLVD. WEST, WESTMOUNT QC H3Z 1M7, Canada |
| LISA CHAMANDY | 4565 OXFORD AVENUE, MONTRÉAL QC H4A 2Y9, Canada |
| ANDREW CARTER | 21 BAYVIEW AVENUE, POINTE-CLAIRE QC H9S 5C1, Canada |
| DEMO TRIFONOPOULOS | 258 ALICE-CARRIÈRE STREET, BEACONSFIELD QC H9W 6E6, Canada |
| MICHAEL NEWTON | 2500 PIERRE-DUPUY AVENUE, APT. 709, MONTRÉAL QC H3C 4L1, Canada |
| STELLA VASSALLO | 1414 REDPATH CRESCENT, MONTRÉAL QC H3G 1A2, Canada |
| City | WESTMOUNT |
| Post Code | H3Z 2B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Royal Victoria Kidney Fund of The Mcgill University Health Centre | 687 Ave. Des Pins Ouest, A1. 07, Montreal, QC H3A 1A1 | 1983-04-13 |
| Healing and Cancer Foundation (hcf) | 2025-5820 University Avenue, Halifax, NS B3W 1V7 | 2009-04-17 |
| West Island Cancer Wellness Centre | 115 Rue Du Barry, Kirkland, QC H9H 0C4 | 2008-06-26 |
| Fondation Afrique Cancer | 2-2601 Boulevard PÈre LeliÈvre, QuÉbec, QC G1P 2X9 | 2020-05-01 |
| Fondation Donespoir Cancer | 4891 Saint-charles Blvd., Pierrefonds, QC H9H 3E4 | 2015-01-28 |
| Cedars Home for Elderly People Foundation | 1275, De La Cote-vertu Blvd., Suite 200, Montreal, QC H4L 4V2 | 1974-09-23 |
| Cancer Care International Foundation | 2379, French Hill Rd, Cumberland, ON K4C 1H6 | 2014-04-14 |
| Ovarian Cancer Relief Foundation | 398 Gold Creek Rd, Lanark, ON K0G 1K0 | 2020-10-30 |
| Childhood Cancer Canada Foundation | 21 St. Clair Avenue East, Suite 801, Toronto, ON M4T 1L9 | 1987-08-11 |
| Childhood Cancer Canada Foundation | 20 Queen Street West, Suite 702, Toronto, ON M5H 3R3 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE CEDARS CANCER FOUNDATION AT THE MCGILL UNIVERSITY HEALTH CENTRE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.