ZYGFA HOLDINGS LTD. (Corporation# 538451) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1980.
| Corporation ID | 538451 |
| Business Number | 105796585 |
| Corporation Name | ZYGFA HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
6635 Chemin Mackle Suite 303 Cote St-luc QC H4W 2Z7 |
| Incorporation Date | 1980-04-01 |
| Dissolution Date | 2013-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Florence Schipper | 5709 av. Palmer, Cote St. Luc QC H4W 2P4, Canada |
| FAY SCHIPPER | 6635 CH MACKLE SUITE 303, COTE ST-LUC QC H4W 2Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-03-31 | 1980-04-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-07-06 | current | 6635 Chemin Mackle, Suite 303, Cote St-luc, QC H4W 2Z7 |
| Address | 1998-10-23 | 2007-07-06 | 6635 Chemin Mackle, Suite 303, Cote St-luc, QC H4W 2Z7 |
| Name | 1980-04-01 | current | ZYGFA HOLDINGS LTD. |
| Status | 2013-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-07-28 | 2013-08-15 | Active / Actif |
| Status | 1995-07-01 | 1995-07-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-08-15 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2007-07-06 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1980-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-08-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6635 CHEMIN MACKLE |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2Z7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12286203 Canada Inc. | 6635 Chemin Mackle, #202, CГґte Saint-luc, QC H4W 2Z7 | 2020-08-21 |
| Cozo Management Corporation | 6635 Chemin Mackle Unit 504, Cote St Luc, QC H4W 2Z7 | 2020-06-24 |
| 10049735 Canada Inc. | 6635 Ch. Mackle, Suite 202, CГґte Saint-luc, QC H4W 2Z7 | 2017-01-05 |
| 9920366 Canada Inc. | 202 - 6635 Mackle, Cote St-luc, QC H4W 2Z7 | 2016-09-26 |
| Peter Safran Investments Inc. | 6635 Mackle, Apt. 1203, CГґte Saint-luc, QC H4W 2Z7 | 2013-10-03 |
| Fashioneh Inc. | 6635, Mackle Rd., Montreal, QC H4W 2Z7 | 2012-05-11 |
| Platinumberg Entertainment Limited | 6635 Mackle Rd, Apt 601, Cote St-luc, QC H4W 2Z7 | 2000-10-20 |
| Gestion M. Kleinplatz Inc. | 6635 Rue Mackle Road, #407, Cote, St.luc, QC H4W 2Z7 | 1986-01-15 |
| Gestions Rudner Inc. | 6635 Mackle Rd # 507, Montreal, QC H4W 2Z7 | 1981-11-05 |
| Elgin Technical Services Ltd. | 6635 Mackle Road, Suite 1104, Cote St Luc, QC H4W 2Z7 | 1978-07-05 |
| Find all corporations in postal code H4W 2Z7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Florence Schipper | 5709 av. Palmer, Cote St. Luc QC H4W 2P4, Canada |
| FAY SCHIPPER | 6635 CH MACKLE SUITE 303, COTE ST-LUC QC H4W 2Z7, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4W 2Z7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pdg Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| Wgm Holdings Ltee | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1968-09-18 |
| Les Holdings Zip Ltee | 80 Place Victoria, Suite 4100, Montreal, QC H4Z 1H9 | 1978-04-25 |
| P.d.m. Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| La Societe F.s. & P Holdings Ltee | 3460 Redpath Avenue, Apt. 208, Montreal, QC H3G 2G3 | 1976-12-17 |
| Mojot Holdings Inc. | 7 Gadwall Place, Mount Pearl, NL A1N 5J8 | |
| Sf Holdings Inc. | 1800-510 West Georgia Street, British Columbia, BC V6B 0M3 | |
| Holdings S.j.f. Ltee | Commerce Court West, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | 1966-02-07 |
| R D & D Holdings Ltd. | 1500 Royal Centre, 1055 West Georgia Street, P.o. Box 11117, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Ocean Choice Holdings Inc. | 1315 Topsail Rd., Paradise, NL A1B 3N4 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZYGFA HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.