NAKKERTOK SKI ASSOCIATION (Corporation# 537594) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1974.
| Corporation ID | 537594 |
| Business Number | 809096142 |
| Corporation Name |
NAKKERTOK SKI ASSOCIATION L'ASSOCIATION DE SKI NAKKERTOK |
| Registered Office Address |
900 Avenue Gatineau Gatineau QC J8V 4A6 |
| Incorporation Date | 1974-07-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert Stevenson Thomas | 97 Ruskin Street, Ottawa ON K1Y 4B3, Canada |
| Susan Morris | 867 Explorer Lane, Ottawa ON K1C 2S3, Canada |
| ANDREA TIMLIN | 581 Thessaly Circle, Ottawa ON K1H 5W9, Canada |
| DIRK VAN WIJK | 39 FIRST AVENUE, OTTAWA ON K1S 2G1, Canada |
| Eric Pelletier | 53 chemin de la Mine, Chelsea QC J9B 1C7, Canada |
| Steve Morris | 867 Explorer Lane, Ottawa ON K1C 2S3, Canada |
| Karan Smith | 68 Grove Ave., Ottawa ON K1S 3A8, Canada |
| Dejan Custic | 40 Kilmory Crescent, Ottawa ON K2E 6N1, Canada |
| Todd Fairhead | 401 Third Avenue, Ottawa ON K1S 2K6, Canada |
| Lisa Allen | 374 Third Ave., Ottawa ON K1S 2K5, Canada |
| John Lindsay | 560 Wavell Ave., Ottawa ON K2A 3A5, Canada |
| Annie Crombie | 604 Chemin Blackburn, Val-des-Monts QC J8N 6E9, Canada |
| Jeff Strachan | 237 Fourth Ave, Ottawa ON K1S 2L9, Canada |
| Andrew Milne | 23 Pentry Lane, Ottawa ON K1S 0X1, Canada |
| John Stephen Fleming | 63 Avenue Road, Ottawa ON K1S 0N7, Canada |
| Christy Thompson | 81 Woodmount Crescent, Ottawa ON K2E 5P9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1974-07-08 | 2014-10-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1974-07-07 | 1974-07-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-11-23 | current | 900 Avenue Gatineau, Gatineau, QC J8V 4A6 |
| Address | 2014-10-08 | 2017-11-23 | 92 Cremazie Street, Cantley, QC J8V 4G3 |
| Address | 2008-03-31 | 2014-10-08 | Po Box 4476 Stn E, Ottawa, ON K1S 5B4 |
| Address | 1999-10-21 | 2008-03-31 | 4476 Stn E, Ottawa, ON K1S 5B4 |
| Address | 1974-07-08 | 1999-10-21 | Box 4476 Stn E, Ottawa, ON K1S 5B4 |
| Name | 2014-10-08 | current | NAKKERTOK SKI ASSOCIATION |
| Name | 2014-10-08 | current | L'ASSOCIATION DE SKI NAKKERTOK |
| Name | 1974-07-08 | 2014-10-08 | L'ASSOCIATION DE SKI NAKKERTOK |
| Name | 1974-07-08 | 2014-10-08 | NAKKERTOK SKI ASSOCIATION - |
| Status | 2014-10-08 | current | Active / Actif |
| Status | 1974-07-08 | 2014-10-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2014-05-02 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1974-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-26 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-10-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-10-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12415101 Canada Inc. | 768 Avenue Gatineau, Gatineau, QC J8V 4A6 | 2020-10-14 |
| 8446687 Canada Inc. | 788, Ave Gatineau, Gatineau, QC J8V 4A6 | 2013-02-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12262126 Canada Inc. | 38, Rue De Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2020-08-12 |
| 8187894 Canada Inc. | 42, Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2012-05-08 |
| Zaxia Inc. | 11 Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2006-02-14 |
| 4314450 Canada Inc. | 8 Ave. Des Grands Jardins, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2005-07-21 |
| 10733687 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-04-14 |
| 9417702 Canada Inc. | 74, Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2015-08-25 |
| 10772313 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-05-07 |
| Michelle Soucy Holdings Limited | 58 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A3 | 2000-07-28 |
| Netstate Inc. | 109 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2018-01-31 |
| 8142661 Canada Inc. | 158, Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2012-03-16 |
| Find all corporations in postal code J8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert Stevenson Thomas | 97 Ruskin Street, Ottawa ON K1Y 4B3, Canada |
| Susan Morris | 867 Explorer Lane, Ottawa ON K1C 2S3, Canada |
| ANDREA TIMLIN | 581 Thessaly Circle, Ottawa ON K1H 5W9, Canada |
| DIRK VAN WIJK | 39 FIRST AVENUE, OTTAWA ON K1S 2G1, Canada |
| Eric Pelletier | 53 chemin de la Mine, Chelsea QC J9B 1C7, Canada |
| Steve Morris | 867 Explorer Lane, Ottawa ON K1C 2S3, Canada |
| Karan Smith | 68 Grove Ave., Ottawa ON K1S 3A8, Canada |
| Dejan Custic | 40 Kilmory Crescent, Ottawa ON K2E 6N1, Canada |
| Todd Fairhead | 401 Third Avenue, Ottawa ON K1S 2K6, Canada |
| Lisa Allen | 374 Third Ave., Ottawa ON K1S 2K5, Canada |
| John Lindsay | 560 Wavell Ave., Ottawa ON K2A 3A5, Canada |
| Annie Crombie | 604 Chemin Blackburn, Val-des-Monts QC J8N 6E9, Canada |
| Jeff Strachan | 237 Fourth Ave, Ottawa ON K1S 2L9, Canada |
| Andrew Milne | 23 Pentry Lane, Ottawa ON K1S 0X1, Canada |
| John Stephen Fleming | 63 Avenue Road, Ottawa ON K1S 0N7, Canada |
| Christy Thompson | 81 Woodmount Crescent, Ottawa ON K2E 5P9, Canada |
| City | Gatineau |
| Post Code | J8V 4A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tiny Town Association | 1181 Gladstone Way, Kingston, ON K7P 2J5 | 2017-09-29 |
| Association Des Orchestres Canadiens | 56 The Esplanade, Suite 202, Toronto, ON M5E 1A7 | 1978-11-29 |
| Canadian Stuttering Association | 46 Alcorn Ave., Toronto, ON M4V 1E4 | 2005-04-28 |
| Canadian Wu Shu Association | 1149 B Rue Mont-royal Est, Montreal, QC H2J 1X9 | 1982-09-10 |
| Canadian Cartographic Association | 177 Brookdale Avenue, Toronto, ON M5M 1P4 | 2019-09-12 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| Canadian Police Association (cpa) | 100-141 Catherine Street, Ottawa, ON K2P 1C3 | 1953-12-04 |
| Association of Canadian Distillers | 81 Metcalfe Street, Ottawa, ON K1P 6K7 | 1980-11-19 |
| Association Hmcs Huron Association | 4130 Sir George Simpson, Lachine, QC H8T 1E4 | 1982-11-25 |
| Canadian Veterans Association | 35 Biscayne Cres., Ottawa, ON K2E 5R9 | 2011-05-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on NAKKERTOK SKI ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.