PHYLLIS MITCHELL CHRISTIAN FEATURES INC. (Corporation# 537446) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1974.
| Corporation ID | 537446 |
| Business Number | 119092708 |
| Corporation Name | PHYLLIS MITCHELL CHRISTIAN FEATURES INC. |
| Registered Office Address |
126 Metcalfe St East Strathroy ON N7G 1P3 |
| Incorporation Date | 1974-05-28 |
| Dissolution Date | 2015-05-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KLAAS C KOBES | 25825 WOOD ROAD, RR 6, STRATHROY ON N7G 3H7, Canada |
| DR MARY WRIGHT | 1032 WESTERN ROAD, LONDON ON N6G 1G4, Canada |
| RONALD A CARRUTHERS | 79 CONIFER PLACE, LONDON ON N6K 4B3, Canada |
| NANCY LEAVER | 9 ARTHUR ST, POINT EDWARD ON N7V 1T4, Canada |
| REV C.G.C.C. SCOVIL | 120 CHERRYHILL DR., APT 318, LONDON ON N6K 4N9, Canada |
| PERCY MACE | 155 ROBERT ST, STRATHROY ON N7G 3M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1974-05-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1974-05-27 | 1974-05-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1974-05-28 | current | 126 Metcalfe St East, Strathroy, ON N7G 1P3 |
| Name | 1974-05-28 | current | PHYLLIS MITCHELL CHRISTIAN FEATURES INC. |
| Status | 2015-05-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-08 | 2015-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-08 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1974-05-28 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-07 | Dissolution | Section: 222 |
| 1974-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1996-11-16 | |
| 1997 | 1996-11-16 | |
| 1996 | 1996-11-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovative Power Services Incorporated | 420 Macdonald Street, Strathroy, ON N7G 0B2 | 2008-02-11 |
| Upgreen Inc. | 60 Abbott St, Strathroy, ON N7G 0B7 | 2016-07-05 |
| 4025521 Canada Inc. | 11-295 Mogg Street, Strathroy, ON N7G 0C6 | 2002-03-11 |
| Sitlington Solutions Inc. | 448 Darcy Drive, Strathroy, ON N7G 0C8 | 2009-12-26 |
| Vantage Group Corporation | 78 Erie Street, Strathroy, ON N7G 1B9 | 2012-01-25 |
| Access Global Consulting (mlf) Ltd. | 72 Keefer Street, Strathroy, ON N7G 1C9 | 2000-04-28 |
| Trade Show Canada (mlf) Inc. | 72 Keefer Street, Strathroy, ON N7G 1C9 | 2000-04-28 |
| Trade Alliance (mlf) Inc. | 72 Keefer Street, Strathroy, ON N7G 1C9 | 2000-04-28 |
| Percenseo Inc. | 45 Henry St, Strathroy, ON N7G 1E3 | 2016-03-27 |
| Cordex Limited | 412 High Street East, Strathroy, ON N7G 1H5 | 1968-06-11 |
| Find all corporations in postal code N7G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KLAAS C KOBES | 25825 WOOD ROAD, RR 6, STRATHROY ON N7G 3H7, Canada |
| DR MARY WRIGHT | 1032 WESTERN ROAD, LONDON ON N6G 1G4, Canada |
| RONALD A CARRUTHERS | 79 CONIFER PLACE, LONDON ON N6K 4B3, Canada |
| NANCY LEAVER | 9 ARTHUR ST, POINT EDWARD ON N7V 1T4, Canada |
| REV C.G.C.C. SCOVIL | 120 CHERRYHILL DR., APT 318, LONDON ON N6K 4N9, Canada |
| PERCY MACE | 155 ROBERT ST, STRATHROY ON N7G 3M2, Canada |
| City | STRATHROY |
| Post Code | N7G1P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Antiquites Phyllis Friedman Inc. | 4300e De Maisonneuve Boulevard West, Suite 732, Westmount, QC H3Z 1K8 | 1984-02-01 |
| Phyllis Friedman Antiques Inc. | 4300e De Maisonneuve Boulevard West, Suite 732, Westmount, QC H3Z 1K8 | |
| Gestions Phyllis Hauptman Inc. | 33 Sunnycrest Road, North York, ON M2R 1V4 | 1992-04-03 |
| La Fondation Phyllis Lambert | 1170 Peel Street, 8th Floor, Montreal, QC H3B 4P2 | 1978-06-30 |
| Agences Phyllis Wells Inc. | 110 Colombia Avenue, Westmount, QC H3Z 2C3 | 1981-12-01 |
| Les Concepts Phyllis Yuen Inc. | 229 Place Lemans, St-lambert, QC J4S 1X9 | 1989-05-05 |
| Mitchell Labour Co. Ltd. | 7921 Rue Chabot, Montreal, QC | 1978-02-22 |
| Black Donnellys Brewing Company Ltd. | Rr 1 Mitchell, 2740 Perth Road 164, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2010-06-30 |
| G. Mitchell Chauffage Et Climatisation Cie Ltee | 763 Boul Lebeau, St-laurent, QC H4N 1S5 | 1985-12-24 |
| G. Mitchell & Cie Ltee | 763 Lebeau Boulevard, Saint-laurent, QC H4N 1S5 | 1953-06-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on PHYLLIS MITCHELL CHRISTIAN FEATURES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.