MOULAGE ET MODELE NASHUA LIMITEE (Corporation# 537314) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 1974.
| Corporation ID | 537314 |
| Business Number | 103831350 |
| Corporation Name |
MOULAGE ET MODELE NASHUA LIMITEE NASHUA MOULD & PATTERN LIMITED |
| Registered Office Address |
8000 Leonard-de-vinci Avenue Montreal QC H1Z 3R7 |
| Incorporation Date | 1974-05-08 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RMS. FRANCESCO GRECO | 9164 - 9TH AVENUE, ST. MICHEL QC H1Z 3A6, Canada |
| MRS. EMILIO ABAD | 7470 - 21ST AVENUE, ST. MICHEL QC H2A 2J7, Canada |
| FRANCESCO GRECO | 9164 - 9TH AVENUE, ST. MICHEL QC H1Z 3A6, Canada |
| EMILIO ABAD | 7470 - 21ST AVENUE, ST. MICHEL QC H2A 2J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-10-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-10-28 | 1980-10-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-08 | 1980-10-28 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1974-05-08 | current | 8000 Leonard-de-vinci Avenue, Montreal, QC H1Z 3R7 |
| Name | 1974-05-08 | current | MOULAGE ET MODELE NASHUA LIMITEE |
| Name | 1974-05-08 | current | NASHUA MOULD & PATTERN LIMITED |
| Name | 1974-05-08 | current | NASHUA MOULD ; PATTERN LIMITED |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-02-01 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-10-29 | 1990-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1980-10-29 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1986-11-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Moules Mito Inc. | 8000 Leonard-de-vinci Avenue, Suite 100, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1984-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 169333 Canada Inc. | 800 Leonard Da Vinci St, Suite 500, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1989-08-18 |
| 115920 Canada Inc. | 8000 Leonard Davinci, Suite 304, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1982-06-10 |
| 94269 Canada Ltee | 8000 Leonardo Da Vinci, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1979-09-24 |
| Rita Lingerie Inc. | 8000 Leonard De Vinci, Suite 302, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1978-06-13 |
| 118969 Canada Ltd. | 8000 Leonardo Da Vinci, Suite 305, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1982-11-29 |
| 160021 Canada Inc. | 8000 Leonard De Vinci, Suite 303, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1984-04-26 |
| Multi Art Compo (mac) (1987) Inc. | 8000 Leonard De Vinci, Bureau 407, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1987-10-15 |
| Bel'image Litho Inc. | 8000 Leonard De Vinci, Suite 304, Montreal, QC H1Z 3R7 | 1987-11-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8465622 Canada Inc. | 3990 Rue Jarry E. Bureau 30, MontrГ©al, QC H1Z 0A5 | 2013-03-19 |
| Group Lnr Investments Ltd. | 3990 Jarry Est, Suite 30, Montreal, QC H1Z 0A5 | 2007-05-31 |
| Hydro Г‰volution Inc. | 3990 Jarry Est, Suite 30, MontrГ©al, QC H1Z 0A5 | 2013-04-04 |
| 135958 Canada Inc. | 1875 Charland Street, Montreal, QC H1Z 1A1 | 1984-10-18 |
| S.b.g. Auto Inc. | 2015 Charland, Montrael, QC H1Z 1A4 | 1978-10-05 |
| Rembourrage Bella Inc. | 2053, Rue Charland, MontrГ©al, QC H1Z 1A5 | 1989-02-07 |
| CÔtÉ & Lambert International Inc. | 2170, Ave Charland, MontrÉal, QC H1Z 1B1 | 1994-11-21 |
| Ultra Mixe Clothing Co. Inc. | 2209 Charland Avenue, Montreal, QC H1Z 1B3 | 1994-09-09 |
| 7980108 Canada Inc. | 2222 Avenue Charland, Montreal, QC H1Z 1B4 | 2011-10-14 |
| Michel Guimont Entrepreneur Electricien Ltee | 2222, Avenue Charland, MontrГ©al, QC H1Z 1B4 | 1983-01-31 |
| Find all corporations in postal code H1Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RMS. FRANCESCO GRECO | 9164 - 9TH AVENUE, ST. MICHEL QC H1Z 3A6, Canada |
| MRS. EMILIO ABAD | 7470 - 21ST AVENUE, ST. MICHEL QC H2A 2J7, Canada |
| FRANCESCO GRECO | 9164 - 9TH AVENUE, ST. MICHEL QC H1Z 3A6, Canada |
| EMILIO ABAD | 7470 - 21ST AVENUE, ST. MICHEL QC H2A 2J7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1Z3R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nashua Photo Limitee | 1725 Quebec Avenue, Saskatoon, SK S7K 1V8 | |
| Nashua Photo Limitee | 1725 Quebec Avenue, Saskatoon, SK S7K 1V8 | |
| Nashua Canada Limitee | 550 Braidwood Ave, Peterborough, ON K9J 1W1 | 1967-12-30 |
| Jeffscott Mechanical Limited | 3965 Nashua, Mississauga, ON L4V 1P3 | 1969-11-12 |
| Lambert-hoppen Limited | 3965 Nashua Dr., Mississauga, ON L4V 1P3 | 1966-06-06 |
| Lisle-kelco Limited | 3525 Nashua Drive, Mississauga, ON L4V 1R1 | 1975-06-02 |
| Walkers Stores Limited | 3770 Nashua Drive, Mississauga, ON L4T 3R1 | |
| Ray Burner Co. of Canada Limited | 3610 Nashua Dr, Unit 5, Mississauga, ON L4V 1L2 | 1961-04-12 |
| Walkers Holdings Limited | 3770 Nashua Drive, Mississauga, ON L4T 3R1 | |
| Sanford & Charles (canada) Limited | 3710 Nashua Drive, Mississauga, ON L4V 1M5 | 1975-12-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on MOULAGE ET MODELE NASHUA LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.