N.W.T. COMMUNITY SERVICES CORPORATION (Corporation# 537306) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 1, 1974.
| Corporation ID | 537306 |
| Business Number | 103961421 |
| Corporation Name | N.W.T. COMMUNITY SERVICES CORPORATION |
| Registered Office Address |
5403 Franklin Avenue Box 715 Yellowknife NT X1A 2N6 |
| Incorporation Date | 1974-08-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Matthew SMILLIE | 65 Con Road, Yellowknife NT X1A 2V3, Canada |
| Charles Wyman | 117 Moyle Dr, #8, #8, Yellowknife NT X1A 0B6, Canada |
| Lorne Gushue | 5403 Franklin Avenue, Yellowknife NT X1A 2R6, Canada |
| Austin Marshall | Suite 203, 5204 - 50th Avenue, YELLOWKNIFE NT X1A 2N9, Canada |
| Sandy Little | 5403 50 st, Yellowknife NT X1A 2N6, Canada |
| Barbara Paquin | 225 Grace Lake Blvd, Yellowknife NT X1A 0C5, Canada |
| Pertice Moffat | 5004-54th Street, Yellowknife NT X1A 2R3, Canada |
| John Stewart | 89 Morrison Dr, Yellowknife NT X1A 0B6, Canada |
| Ann Peters | 3518 McDonald Drive, Yellowknife NT X1A 2H1, Canada |
| Gordon Hamre | P.O. Box 474, Yellowknife NT X1A 2N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1974-08-01 | 2014-09-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1974-07-31 | 1974-08-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-07-06 | current | 5403 Franklin Avenue, Box 715, Yellowknife, NT X1A 2N6 |
| Address | 2014-09-17 | 2018-07-06 | #400, 5004 - 54 St., Box 715, Yellowknife, NT X1A 2N6 |
| Address | 2004-12-29 | 2014-09-17 | P.o. Box 715, Yellowknife, NT X1A 2N5 |
| Address | 2000-03-31 | 2004-12-29 | 715, Yellowknife, NT X1A 2N5 |
| Address | 1974-08-01 | 2000-03-31 | 715, Yellowknife, NT X1A 2N5 |
| Name | 2014-09-17 | current | N.W.T. COMMUNITY SERVICES CORPORATION |
| Name | 1974-08-01 | 2014-09-17 | N.W.T. COMMUNITY SERVICES CORPORATION |
| Status | 2014-09-17 | current | Active / Actif |
| Status | 1974-08-01 | 2014-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2001-02-20 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1974-08-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-04-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 5403 Franklin Avenue |
| City | YELLOWKNIFE |
| Province | NT |
| Postal Code | X1A 2N6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nwt Rare Earths Ltd. | 200, 4915 48 Street, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2019-12-13 |
| 10156213 Canada Limited | Suite 200, 4915-48th Street, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2017-03-22 |
| 8656142 Canada Corp. | 25 Stanton Plaza, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2013-10-07 |
| Aqsaqniq Airways/medic North Nunavut Inc. | 200, 4915 - 48th Street, Yk Centre East, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2011-10-14 |
| 7315091 Canada Ltd. | 4915 - 48 Street, Suite 200, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2010-01-19 |
| Gwich'in Helicopters Limited | 200, 4915 - 48 Street, Yk Centre East, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2004-09-21 |
| Nats'eju' Dahk'e Association | 200 4915-48th Street, Yk Centre East P.o.box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2002-03-19 |
| Tli Cho Air Inc. | 200, 4915-48th Street, Yk Centre East, P.o. Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 2002-01-08 |
| Northern Employee Benefits Services | 200, 4915-48th Street, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1999-03-01 |
| Dogrib Nation Development Authority Inc. | 200, 4915 - 48th Street, P.o. Box 818, Yk Centre East, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1992-11-20 |
| Find all corporations in postal code X1A 2N6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Matthew SMILLIE | 65 Con Road, Yellowknife NT X1A 2V3, Canada |
| Charles Wyman | 117 Moyle Dr, #8, #8, Yellowknife NT X1A 0B6, Canada |
| Lorne Gushue | 5403 Franklin Avenue, Yellowknife NT X1A 2R6, Canada |
| Austin Marshall | Suite 203, 5204 - 50th Avenue, YELLOWKNIFE NT X1A 2N9, Canada |
| Sandy Little | 5403 50 st, Yellowknife NT X1A 2N6, Canada |
| Barbara Paquin | 225 Grace Lake Blvd, Yellowknife NT X1A 0C5, Canada |
| Pertice Moffat | 5004-54th Street, Yellowknife NT X1A 2R3, Canada |
| John Stewart | 89 Morrison Dr, Yellowknife NT X1A 0B6, Canada |
| Ann Peters | 3518 McDonald Drive, Yellowknife NT X1A 2H1, Canada |
| Gordon Hamre | P.O. Box 474, Yellowknife NT X1A 2N4, Canada |
| City | YELLOWKNIFE |
| Post Code | X1A 2N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Oolagen Community Services | 65 Wellesley Street East, Suite 500, Toronto, ON M4Y 1G5 | |
| Services Communautaires V | 28 Rue Du Progress, Gatineau, QC J8P 2B9 | 1986-06-16 |
| West Island Home & Community Services Inc. | 315 Boul. Brunswick, Bureau 303, Pointe-claire, QC H9R 5M7 | |
| Services Domiciliaires Et Communautaires De La Banlieue Ouest Inc. | 315 Boul Brunswick, Bureau 303, Pointe Claire, QC H9R 5M7 | 1982-05-03 |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Les Services Communautaires Canadiens-italiens Du QuÉbec 1978 Inc. | 835c, Boulevard Lacordaire, Montreal, QC H1R 3Y6 | 1978-02-08 |
| St-gelais Administrative Community Services Ltd. | Chemin Pink, Aylmer, QC | 1976-11-16 |
| Mantagouni Community Services and Activities | 3401 Olivar-asselin, Montreal, QC H4J 1L5 | 2011-12-07 |
| Quebec Community Health and Social Services Foundation | 2106-1270 Chemin Sainte-foy, Quebec, QC G1S 2M4 | 1971-12-10 |
| Lal's Community Services | 60 Via Romano Way, Brampton, ON L6P 1N3 | 2019-06-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on N.W.T. COMMUNITY SERVICES CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.