AUTOHAUS STACKELBERG INC. (Corporation# 537276) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 1974.
| Corporation ID | 537276 |
| Business Number | 100347541 |
| Corporation Name | AUTOHAUS STACKELBERG INC. |
| Registered Office Address |
332 Airport Road North Bay ON P1B 8W9 |
| Incorporation Date | 1974-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HERBERT STACKELBERG | 295 LAKESHORE DRIVE, NORTH BAY ON P1A 3N8, Canada |
| HARDY STACKELBERG | 295 LAKESHORE DRIVE, NORTH BAY ON P1A 3N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-06-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-06-14 | 1979-06-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-04-30 | 1979-06-14 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1979-06-15 | current | 332 Airport Road, North Bay, ON P1B 8W9 |
| Name | 1986-01-17 | current | AUTOHAUS STACKELBERG INC. |
| Name | 1975-09-08 | 1986-01-17 | E. MCKENNY MOTORS LTD. |
| Name | 1974-04-30 | 1975-09-08 | MOR-LAND MOTORS LTD. |
| Status | 1995-06-09 | current | Active / Actif |
| Status | 1995-05-01 | 1995-06-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-08-21 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 1979-06-15 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7558643 Canada Inc. | 5 Linden Lane, North Bay, ON P1B 0A1 | 2010-05-21 |
| Bucket List Adventures Inc. | 17 Perut Place, North Bay, ON P1B 0B5 | 2018-02-11 |
| Christian Aboriginal Fellowship of Canada | 66, Josephine Street, P. O. Box 24026, North Bay, ON P1B 0C7 | 2013-12-04 |
| 12409755 Canada Foundation | 207 Ferguson St, Suite #3, North Bay, ON P1B 1A1 | 2020-10-12 |
| Marwed Incorporated | 182 Main Street East, Apt 202, North Bay, ON P1B 1A8 | 2019-01-19 |
| Feminicity Inc. | 112 Main Street E., North Bay, ON P1B 1A8 | 2007-11-29 |
| Joshua Nantel Training Inc. | 200 Main Street East, North Bay, ON P1B 1B1 | 2018-03-09 |
| Centre of Economic Growth Assistance To Territories | Main Street E, 204, North Bay, ON P1B 1B1 | 2016-08-01 |
| Urban Eden Activity Center Corp. | 210 Main Street East, North Bay, ON P1B 1B1 | 2008-08-28 |
| 8388911 Canada Inc. | 295 Main St E, North Bay, ON P1B 1B2 | 2013-02-26 |
| Find all corporations in postal code P1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HERBERT STACKELBERG | 295 LAKESHORE DRIVE, NORTH BAY ON P1A 3N8, Canada |
| HARDY STACKELBERG | 295 LAKESHORE DRIVE, NORTH BAY ON P1A 3N8, Canada |
| City | NORTH BAY |
| Post Code | P1B 8W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Automobiles Autohaus Ltee | 5905 Transcanadienne, Saint-laurent, QC H4T 1A1 | 1978-08-31 |
| Rcs Autohaus Corporation | 110-13880 Wireless Way, Richmond, BC V6V 3A4 | 2020-03-04 |
| Allstar Autohaus Inc. | 1508 Shore Acres Drive, Gilford, ON L0L 1R0 | 2017-06-22 |
| Kings Mill Autohaus Inc. | 2645 Bloor Street West, Suite 400, Toronto, ON M8X 1A3 | 2002-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on AUTOHAUS STACKELBERG INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.