NATIONAL ASSOCIATION OF FRIENDSHIP CENTRES (Corporation# 537012) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 23, 1975.
| Corporation ID | 537012 |
| Business Number | 132880659 |
| Corporation Name | NATIONAL ASSOCIATION OF FRIENDSHIP CENTRES |
| Registered Office Address |
275 Maclaren Street Ottawa ON K2P 0L9 |
| Incorporation Date | 1975-04-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 12 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Veronica Nicholson | 178 Kirby Avenue, Timmins ON P4N 1K1, Canada |
| GREG FIDLER | 122 HEMLOCK CRESCENT, THOMPSON MB R8N 0R6, Canada |
| PAM GLODE | 2158 GOTTINGEN STREET, HALIFAX NS B3K 3B4, Canada |
| Chris Sheppard | St. John's Native Friendship Centre, 716 Water Street, St. John's NL A1C 1E1, Canada |
| TANYA SIROIS | 225 RUE MAX-GROS LOUIS, WENDAKE QC G0A 4V0, Canada |
| Shari Caudron | 8 Gagnier Street, Suite 2, PO Box 4292, Hay River NT X0E 1G2, Canada |
| Patsy McKinney | 303 Union Street, Fredericton NB E3A 3M1, Canada |
| Bill Webber | 100 Ponderosa Drive, Whitehouse YT Y1A 5G9, Canada |
| Jennifer Helfer-Elson | PO Box 767, Station B, 49 Grenfell Street, Happy Valley/Goose Bay NL A0P 1E0, Canada |
| Chester Langille | 694 HWY 17 East, Garden River ON P6A 6Z1, Canada |
| Desarae Bilinski | PO Box 674, Riverton MB R0C 2R0, Canada |
| Elijah Mack | 2776 Langstaff Place, Merritt BC V1K 1E6, Canada |
| Edith Cloutier | 1179 Baie Carriere, Val-Dor QC J9P 7A5, Canada |
| Anna Horianopoulos | 744 Fraser Street, Price Rupert BC V8J 1P9, Canada |
| Kelly Benning | 9203-102 Street, Grande Prairie AB T8V 2T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-09 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1975-04-23 | 2014-07-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1975-04-22 | 1975-04-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-09 | current | 275 Maclaren Street, Ottawa, ON K2P 0L9 |
| Address | 1999-03-31 | 2014-07-09 | 275 Maclaren Street, Ottawa, ON K2P 0L9 |
| Address | 1975-04-23 | 1975-04-23 | 200 Cooper Street, Suite 3, Ottawa, ON K2P 0G1 |
| Name | 2014-07-09 | current | NATIONAL ASSOCIATION OF FRIENDSHIP CENTRES |
| Name | 1975-04-23 | 2014-07-09 | NATIONAL ASSOCIATION OF FRIENDSHIP CENTRES |
| Status | 2014-07-09 | current | Active / Actif |
| Status | 1975-04-23 | 2014-07-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-09 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-09-14 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-02-03 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-11-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-05-14 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1975-04-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-07-18 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-07-26 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10687995 Canada Corp. | 114a Gloucesters Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-03-18 |
| Progenos Systems Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 665, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-01-08 |
| Lookbook Fashion Incorporated | 9-110 Glouscester Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2016-07-10 |
| 9111824 Canada Inc. | 100 Gloucester Street Suite 300, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2014-12-06 |
| 7148291 Canada Inc. | 33 of 110 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2009-03-30 |
| 6584471 Canada Corporation | 120 Royalton Private, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2006-06-14 |
| Atma Moksha Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1998-05-11 |
| Wallding International Inc. | 70 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1997-09-09 |
| Softaddicts Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 659, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2001-11-27 |
| 153531 Canada Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1986-12-12 |
| Find all corporations in postal code K2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Veronica Nicholson | 178 Kirby Avenue, Timmins ON P4N 1K1, Canada |
| GREG FIDLER | 122 HEMLOCK CRESCENT, THOMPSON MB R8N 0R6, Canada |
| PAM GLODE | 2158 GOTTINGEN STREET, HALIFAX NS B3K 3B4, Canada |
| Chris Sheppard | St. John's Native Friendship Centre, 716 Water Street, St. John's NL A1C 1E1, Canada |
| TANYA SIROIS | 225 RUE MAX-GROS LOUIS, WENDAKE QC G0A 4V0, Canada |
| Shari Caudron | 8 Gagnier Street, Suite 2, PO Box 4292, Hay River NT X0E 1G2, Canada |
| Patsy McKinney | 303 Union Street, Fredericton NB E3A 3M1, Canada |
| Bill Webber | 100 Ponderosa Drive, Whitehouse YT Y1A 5G9, Canada |
| Jennifer Helfer-Elson | PO Box 767, Station B, 49 Grenfell Street, Happy Valley/Goose Bay NL A0P 1E0, Canada |
| Chester Langille | 694 HWY 17 East, Garden River ON P6A 6Z1, Canada |
| Desarae Bilinski | PO Box 674, Riverton MB R0C 2R0, Canada |
| Elijah Mack | 2776 Langstaff Place, Merritt BC V1K 1E6, Canada |
| Edith Cloutier | 1179 Baie Carriere, Val-Dor QC J9P 7A5, Canada |
| Anna Horianopoulos | 744 Fraser Street, Price Rupert BC V8J 1P9, Canada |
| Kelly Benning | 9203-102 Street, Grande Prairie AB T8V 2T3, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2P 0L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Association of Community Health Centres | 340, College Street, Suite 500, Toronto, ON M5T 3A9 | 2005-06-06 |
| L'association Canadienne Des Centres Microelectroniques | 1150 Morrison Drive, Suite 400, Ottawa, ON K2H 9B8 | 1986-04-25 |
| Association of Family Entertainment Centres | Place Du Canada, Suite 1400, Montreal, QC H3B 2P8 | 1977-04-19 |
| The Canadian Association of Science Centres | 100 Ramsey Lake Road, Sudbury, ON P3E 5S9 | 1985-12-17 |
| Association of Artist-run Centres From The Atlantic - | 2238 Maitland Street, C/o Centre for Art Tapes, Halifax, NS B3K 2Z9 | 2005-02-11 |
| Canadian Association of Military Family Resource Centres | Building 161, Ave. Mons & Rr 244, Lancaster Park, AB T0A 2H0 | 2012-10-23 |
| N.b.c. Centres D'affaires Nationaux Ltee | 7575 Trans Canada Highway, Suite 500, Saint Laurent, QC H4T 1V6 | 1975-08-07 |
| Les Centres Nationaux De Douleur Et De Tension Npsc Inc. | 40 Fredmir, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2R3 | 1982-05-04 |
| Canadian Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres Incorporated | 80 Queen's Park, Faculty of Music, Toronto, ON M5S 2C5 | 1973-04-02 |
| L'association D'assurance Du Fonds National Juif | 1155 Dorchester Boulevard West, Suite 3900, Montreal, ON H3B 3V2 | 1978-11-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on NATIONAL ASSOCIATION OF FRIENDSHIP CENTRES.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.