4 SEASONS ELECTRICAL MECHANICAL CONTRACTORS OF CANADA, 1979, LIMITED (Corporation# 53686) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 1979.
| Corporation ID | 53686 |
| Business Number | 106222151 |
| Corporation Name | 4 SEASONS ELECTRICAL MECHANICAL CONTRACTORS OF CANADA, 1979, LIMITED |
| Registered Office Address |
386 Broadway Suite 708 Winnipeg MB R3C 3R6 |
| Incorporation Date | 1979-11-15 |
| Dissolution Date | 2000-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IVAN LINDE | 689 MATHIAS AVENUE, WINNIPEG MB R2V 3R1, Canada |
| VALDA MERLE LINDE | 689 MATHIAS AVENUE, WINNIPEG MB R2V 3R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-11-14 | 1979-11-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-11-15 | current | 386 Broadway, Suite 708, Winnipeg, MB R3C 3R6 |
| Name | 1979-11-15 | current | 4 SEASONS ELECTRICAL MECHANICAL CONTRACTORS OF CANADA, 1979, LIMITED |
| Status | 2000-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-01 | 2000-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-11-15 | 1994-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 1979-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 83909 Canada Ltd. | 386 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1977-08-15 |
| Wardrop Holdings Inc. | 386 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1991-11-14 |
| Silicor Mines & Minerals of Cda. Inc. | 386 Broadway, Suite 508, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1992-10-15 |
| Satellite Hus Inc. | 386 Broadway, Suite 508, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1996-12-13 |
| Hansen-gray & Associates Ltd. | 386 Broadway, 4th Floor, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1979-09-17 |
| Midway Sales (1979) Ltd. | 386 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1979-11-09 |
| Harry G. Turner Agencies Limited | 386 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1979-12-17 |
| Hime Enterprises Ltd. | 386 Broadway, 4th Floor, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1977-09-16 |
| Norquay Christian Growth Ministries Inc. | 386 Broadway, 4th Floor Manulife House, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1980-05-06 |
| Panades Group Ltd. | 386 Broadway, Suite 602, Winnipeg, MB | 1980-07-23 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Native North American Training/support System | 386 Broadway, Manulife House, Suite 605, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1986-01-06 |
| 145117 Canada Inc. | 386 Broadway, Apt. 607, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1985-05-31 |
| Norventure Ltd. | 389 Broadway, Suite 903, Winnipeg, AB R3C 3R6 | 1981-05-26 |
| Katina Nicholas Ministries Inc. | 386 Broadway Ave., Suite 606, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1980-11-17 |
| Skanmart Limited | 386 Broadway Avenue, Suite 903, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1962-04-11 |
| Diamond Cold Storage Ltd. | 366 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | |
| Multitech Warehouse Direct (manitoba) Inc. | 396 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | |
| Lambair Limited | 386 Broadway Avenue, Suite 901, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1950-01-30 |
| 96997 Canada Ltd. | 386 Broadway Avenue, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1980-02-22 |
| M.e.c. Leasing & Sales Ltd. | 386 Broadway, Suite 400, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1980-09-02 |
| Find all corporations in postal code R3C3R6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IVAN LINDE | 689 MATHIAS AVENUE, WINNIPEG MB R2V 3R1, Canada |
| VALDA MERLE LINDE | 689 MATHIAS AVENUE, WINNIPEG MB R2V 3R1, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3C3R6 |
| Category | contractor |
| Category + City | contractor + WINNIPEG |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bonaventure Mechanical Contractors (1979) Ltd. | 675 B Montee De Liesse, St-laurent, QC | 1979-06-19 |
| Zhiyuan Electrical Mechanical Contractors Inc. | 36 Gentry Crescent, Richmond Hill, ON L4C 2G9 | 2012-06-14 |
| Tormarc Electrical & Mechanical Contractors Inc. | 7833 Leskard Road, Orono, ON L0B 1M0 | 2001-08-23 |
| J. D. Shore Entreprises D'ÉlectricitÉ Et De MÉchanique LteÉ | 140 Milner Avenue, Unit 16, Agincourt, ON M1S 3R3 | 1981-07-20 |
| Distinct Electrical Contractors Limited | 7 Mccombe Lane, Maple, ON L6A 4G4 | 2006-12-05 |
| Laurier Electrical & Mechanical Construction Limited | Rr 1, Cornwall, ON K6H 5R5 | 1980-10-24 |
| Madison Mechanical & Contractors Limited | 12-16715 Yonge Street, Unit 244, Newmarket, ON L3X 1X4 | 2018-06-27 |
| Fish and Pare Mechanical Contractors Limited | 1419 Carling Avenue, Suite 6, Ottawa, ON | 1970-09-25 |
| Miltech Electrical Contractors Inc. | 54 Grantown Ave, Scarborough, ON M1C 3R9 | 2016-07-04 |
| Firmtech Electrical Contractors Ltd. | Box # 55 - 55 Kelfield St., Etobicoke, ON M9W 5A3 | 2013-01-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4 SEASONS ELECTRICAL MECHANICAL CONTRACTORS OF CANADA, 1979, LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.