NATIONAL BLACK COALITION OF CANADA (Corporation# 536644) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 23, 1973.
| Corporation ID | 536644 |
| Corporation Name | NATIONAL BLACK COALITION OF CANADA |
| Registered Office Address |
210 Est Rue St-catherine Suite 201 Montreal QC H2X 1L1 |
| Incorporation Date | 1973-07-23 |
| Dissolution Date | 2015-04-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERNICE GORING | 246 WEST 13 AVE., VANCOUVER BC V5Y 1V9, Canada |
| COURTNEY DOLDRON | 51 COVINGTON ROAD, TORONTO ON M6A 1G2, Canada |
| MICHAEL BROODHAGEN | BOX 6449, STATION "C", EDMONTON AB T5B 4K7, Canada |
| CECIL ROACH | 7592 PLACE TRUDEL, BROSSARD QC J4W 1P5, Canada |
| ERIC MANSFIELD | 6000 FIELDING AVE., MONTREAL QC H3X 1T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1973-07-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1973-07-22 | 1973-07-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1973-07-23 | current | 210 Est Rue St-catherine, Suite 201, Montreal, QC H2X 1L1 |
| Name | 1973-07-23 | current | NATIONAL BLACK COALITION OF CANADA |
| Status | 2015-04-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-05 | 2015-04-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-05 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1973-07-23 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1973-07-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3369978 Canada Inc. | 210 Ste-catherine East, Suite 200, Montreal, QC H2X 1L1 | 1997-05-01 |
| 3319041 Canada Inc. | 210 Ste-catherine St East, Suite 200, Montreal, QC H2X 1L1 | 1996-11-28 |
| 123202 Canada Inc. | 210 Est, Ste-catherine, Suite 300, Montreal, QC H2X 1L1 | 1983-04-26 |
| Construction Decor-atout Canada Ltee | 210 Est Rue Ste-catherine, Suite 300, Montreal, QC H2X 1L1 | 1983-03-29 |
| Le Congres Des Femmes Noires Du Canada | 210 St Catherine St. East, Suite 201, Montreal, QC H2X 1L1 | 1982-12-20 |
| Bureau De Distribution Et De Recherches En Marketing Lo-mi Inc. | 210 Est, Rue Ste-catherine, Suite 200, Montreal, QC H2X 1L1 | 1981-10-26 |
| Tout Gout Restaurant Ltd. | 210 Ste-catherine Est, Suite 300, Montreal, QC H2X 1L1 | 1978-12-19 |
| Lac La Dame Inc. | 210 Est Ste-catherine, Suite 300, Montreal, QC H2X 1L1 | 1977-03-14 |
| 3411931 Canada Inc. | 210 Ste-catherine St East, Suite 200, Montreal, QC H2X 1L1 | 1997-09-15 |
| 143037 Canada Inc. | 210 Est Rue Ste-catherine, Suite 300, Montreal, QC H2X 1L1 | 1985-05-16 |
| Find all corporations in postal code H2X1L1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERNICE GORING | 246 WEST 13 AVE., VANCOUVER BC V5Y 1V9, Canada |
| COURTNEY DOLDRON | 51 COVINGTON ROAD, TORONTO ON M6A 1G2, Canada |
| MICHAEL BROODHAGEN | BOX 6449, STATION "C", EDMONTON AB T5B 4K7, Canada |
| CECIL ROACH | 7592 PLACE TRUDEL, BROSSARD QC J4W 1P5, Canada |
| ERIC MANSFIELD | 6000 FIELDING AVE., MONTREAL QC H3X 1T4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2X1L1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The National Action Coalition of Canadian Women | 108 Corporate Drive, Unit 15, Toronto, ON M5T 2C7 | 2014-12-05 |
| Coalition Nationale Des CommunautÉs Culturelles Du Canada (c.n.c.c.c.) | 4045 Rue Beaubien Est, Suite 100, Montreal, QC H1X 1H7 | 2011-09-19 |
| National Citizens' Coalition Inc. | 55 Queen Street East, Suite 1404, Toronto, ON M5C 1R6 | 1975-01-13 |
| The National Coalition Party of Canada (ncpc) | 31 Irish Rose Crescent, Nepean, ON K2J 4T7 | 2020-11-09 |
| African Canadian National Coalition Against Hate, Oppression and Racism | 13-3120 Rutherford Rd, Suite 255, Vaughan, ON L4K 0B2 | 2020-10-24 |
| Conseil National Des Educateurs Noirs Du Canada | 17533 Yulle, Pierrefonds, QC H9J 3P1 | 1991-10-03 |
| National Coalition of Tcm of Canada | 7922 Granville St., Vancouver, BC V6P 4Z2 | 2019-01-15 |
| Oya Black Arts Coalition | 107-250 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 3L1 | 2020-07-21 |
| The National Coalition Building Institute of Canada | 96 Hillcrest Drive, Toronto, ON M6G 2E6 | 1995-07-17 |
| Black Business Matter Coalition | Unit 2 & 3 1160 Tapscott Road, Toronto, ON M1X 1E9 | 2016-08-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on NATIONAL BLACK COALITION OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.