NTN BEARING MFG CANADA LTD. (Corporation# 536440) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1973.
| Corporation ID | 536440 |
| Corporation Name | NTN BEARING MFG CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
6740 Kitimat Rd Mississauga ON L5N 1M6 |
| Incorporation Date | 1973-03-14 |
| Dissolution Date | 1982-06-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YASUNOBU SUZUKI | 15 LAROSE AVENUE, APT 1716, WESTON ON M3P 1A6, Canada |
| KAZUHIKO YOTSUI | 2542 ARGLE ROAD, APT 708A, MISSISSAUGA ON L5B 2H5, Canada |
| TOMOUKI TSUJI | 3020 APPLEGATE ROAD, GLENVIEW 60025, United States |
| W.C. CAMPBELL | 330 SPADINA ROAD, APT 501/502, TORONTO ON M5R 2V9, Canada |
| HAROLD P. HANDS | 43 DALE AVENUE, SCARBOROUGH ON M1J 3J6, Canada |
| WAYNE D. BARTON | 131 COTTINGHAM STREET, TORONTO ON M4V 1B9, Canada |
| OSAMU OISHI | 3 HARTFIELD COURT, ISLINGTON ON M9A 3E4, Canada |
| MOTOI KANO | 250 PARLIAMENT PL., APT 302, MOUNT PROSPECT 60056, United States |
| WILLIAM FILIPIUK | 45 CUTHBERT CRES., TORONTO ON M4S 2G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-04-29 | 1979-04-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1973-03-14 | 1979-04-29 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1973-03-14 | current | 6740 Kitimat Rd, Mississauga, ON L5N 1M6 |
| Name | 1979-04-30 | current | NTN BEARING MFG CANADA LTD. |
| Name | 1973-03-14 | 1979-04-30 | NTN BEARING-CAE LTD. |
| Status | 1982-06-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1979-04-30 | 1982-06-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-06-04 | Dissolution | |
| 1979-04-30 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1973-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1981 | 1980-07-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1980 | 1980-07-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6740 KITIMAT RD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5N 1M6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dupont Canada Inc. | 7070 Mississauga Road, Mississauga, ON L5N 5M8 | 1910-11-18 |
| Maple Leaf Centre for Action On Food Security | 6985 Financial Dr, Mississauga, ON L5N 0A1 | 2016-11-17 |
| 3646319 Canada Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 1999-08-31 |
| Maple Leaf Media Services Limited | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 1995-06-12 |
| Mlf Properties Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 2005-12-14 |
| Maple Leaf Foods Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | |
| Ll Java Holdings Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 2017-03-01 |
| 10401471 Canada Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 2017-09-11 |
| Greenleaf Foods Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 2018-05-11 |
| Vantage Foods (mb) Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | 2019-07-25 |
| Find all corporations in postal code L5N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YASUNOBU SUZUKI | 15 LAROSE AVENUE, APT 1716, WESTON ON M3P 1A6, Canada |
| KAZUHIKO YOTSUI | 2542 ARGLE ROAD, APT 708A, MISSISSAUGA ON L5B 2H5, Canada |
| TOMOUKI TSUJI | 3020 APPLEGATE ROAD, GLENVIEW 60025, United States |
| W.C. CAMPBELL | 330 SPADINA ROAD, APT 501/502, TORONTO ON M5R 2V9, Canada |
| HAROLD P. HANDS | 43 DALE AVENUE, SCARBOROUGH ON M1J 3J6, Canada |
| WAYNE D. BARTON | 131 COTTINGHAM STREET, TORONTO ON M4V 1B9, Canada |
| OSAMU OISHI | 3 HARTFIELD COURT, ISLINGTON ON M9A 3E4, Canada |
| MOTOI KANO | 250 PARLIAMENT PL., APT 302, MOUNT PROSPECT 60056, United States |
| WILLIAM FILIPIUK | 45 CUTHBERT CRES., TORONTO ON M4S 2G9, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5N1M6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| General Bearing Service Inc. | 490 Kent Street, Ottawa, ON K2P 2B7 | 1951-12-07 |
| Right Bearing Canada Corp. | 30 Shady Lane Cres., Thornhill, ON L3T 3W7 | 2005-04-07 |
| Bearing Supply & Service (canada) Ltd. | 436 Main Street, Winnipeg, MB R3B 1B2 | 1966-11-17 |
| Royal Bearing Canada Inc. | 2800 Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2Z7 | 2011-03-02 |
| Bearing Supply (canada) Ltd. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Ntn Bearing Corporation of Canada Limited | 6595 Ordan Drive, Mississauga, ON L5T 1K6 | 1968-09-27 |
| Liquid Bearing Inc. | 11191 Horseshoe Way, #12, Richmond, BC V7A 4S5 | 2002-05-23 |
| Bearing Telecommunications Inc. | 4448 Concession Rd. 1, Newcastle, ON L1B 0E4 | 2013-12-30 |
| Bearing Capital Partners Inc. | 300-162 Cumberland St, Toronto, ON M5R 3N5 | 2005-01-25 |
| Load Bearing Tech Inc. | 125 Park St S, Unit 201, Hamilton, ON L8P 3E6 | 2015-12-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on NTN BEARING MFG CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.