LES PLACEMENTS S.L.I.M. INC. (Corporation# 508951) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 1980.
| Corporation ID | 508951 |
| Business Number | 119918522 |
| Corporation Name |
LES PLACEMENTS S.L.I.M. INC. S.L.I.M. HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
370 Mcarthur St-laurent QC H4T 1X8 |
| Incorporation Date | 1980-04-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IAN MILLER | 203, RUE EINSTEIN, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3E1, Canada |
| LAWRENCE MILLER | 5900 CAVENDISH BOUL, APT 201, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 3G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-04-01 | 1980-04-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-06-22 | current | 370 Mcarthur, St-laurent, QC H4T 1X8 |
| Address | 2014-11-28 | 2015-06-22 | 3700 Griffith, Unit 46, St-laurent, QC H4T 2B3 |
| Address | 2006-10-20 | 2014-11-28 | 150 MontÉe De Liesse, St-laurent, QC H4T 1N6 |
| Address | 2001-09-01 | 2006-10-20 | 3800 Griffith Street, St-laurent, QC H4T 1A7 |
| Address | 1980-04-02 | 2001-09-01 | 8500 Esplanade Ave., Montreal, QC H2P 2R8 |
| Name | 1980-04-02 | current | LES PLACEMENTS S.L.I.M. INC. |
| Name | 1980-04-02 | current | S.L.I.M. HOLDINGS INC. |
| Status | 1986-02-27 | current | Active / Actif |
| Status | 1985-07-04 | 1986-02-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-07-15 | Amendment / Modification | |
| 1980-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-11-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-11-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-08-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 370 McArthur |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4T 1X8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Norma Miller Holdings Inc. | 370 Mcarthur, Saint-laurent, QC H4T 1X8 | 1983-04-11 |
| 7941102 Canada Inc. | 370 Mcarthur, St. Laurent, QC H4T 1X8 | 2011-08-08 |
| 8873933 Canada Inc. | 370 Mcarthur, St-laurent, QC H4T 1X8 | 2014-05-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9354832 Canada Inc. | 352 Mcarthur Street, Saint-laurent (montrГ©al), QC H4T 1X8 | 2015-07-02 |
| 8202141 Canada Inc. | 358 Rue Mcarthur, MontrГ©al, QC H4T 1X8 | 2012-05-25 |
| The Giftmasters Inc. | 350 Mcarthur Street, Saint-laurent (montrГ©al), QC H4T 1X8 | 2011-03-16 |
| Brimotion Automation and Controls Inc. | 382 Mcarthur Street, Saint-laurent, QC H4T 1X8 | 2009-09-03 |
| 3979555 Canada Inc. | 358 Mcarthur Street, St-laurent, QC H4T 1X8 | 2001-12-24 |
| 3223345 Canada Inc. | 342 Macarthur, St Laurent, QC H4T 1X8 | 1996-01-30 |
| 3004511 Canada Inc. | 372 Rue Mcarthur, St-laurent, QC H4T 1X8 | 1994-02-16 |
| Vision Solutions De ProcÉdÉs Inc. | 364, Rue Mcarthur, St-laurent, QC H4T 1X8 | 1993-11-22 |
| Signa Marketing Group Inc . | 372 Mcarthur St., St. Laurent, QC H4T 1X8 | 1993-07-07 |
| 2817276 Canada Inc. | 382 Macarthur Street, St Laurent, QC H4T 1X8 | 1992-04-30 |
| Find all corporations in postal code H4T 1X8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IAN MILLER | 203, RUE EINSTEIN, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3E1, Canada |
| LAWRENCE MILLER | 5900 CAVENDISH BOUL, APT 201, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 3G9, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4T 1X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements Flo-em Inc. | 24 Mcnichol, Willowdale, ON | 1979-08-27 |
| Jp & Jp Holdings Inc. | 140, Boulevard D'anjou, ChГўteauguay, QC J6K 1C4 | 2020-11-20 |
| Les Placements Rin-can Inc. | 162 De L'ermitage, Laval, QC H7W 2X5 | 1988-02-25 |
| A.c.g.c. Holdings Inc. | 52 Acres Street, Kirkland, QC H9H 5B3 | 2005-01-12 |
| Les Placements Pen-jan Inc. | 5745 Rue ParГ©, MontrГ©al, QC H4P 1S1 | 1995-02-16 |
| F.m.g.m.r. Holdings Inc. | 763 Beaugrand, Laval, QC H7R 2Z8 | 1989-07-11 |
| Les Placements Sal Inc. | 52 Rue Woodlawn, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Z2 | 1980-08-26 |
| Placements Bry-mel Inc. | 4715 The Boulevard, Westmount, QC H3Y 1T3 | 1978-11-16 |
| A.m.k.f. Holdings Inc. | 1182 Ch. Macey, Sutton, QC J0E 2K0 | 1981-07-22 |
| Les Placements Mur-low Inc. | 1000, 400 - 3rd Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4H2 | 1998-09-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PLACEMENTS S.L.I.M. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.